Yeni bir kripto türevi piyasaya yardımcı olabilir

0 0

Yeni Bir Kripto Türevi Dainin öngörülemeyen faiz oranlarının sabitlenmesine yardımcı olabilir

Kripto türev platformu olan Delta Exchange MakerDAO’nun dolara çapalı sabit parası (stablecoin) DAI için bir faiz swap sözleşmesi başlattığını duyurdu.

Faiz swapları opsiyon ve vadeli işlemlere benzer şekilde zıt hedefleri olan iki karşı taraf arasında kurulan bir tür türev sözleşmedir. Taraflardan biri değişken faiz oranı riskinden korunmak için faiz ödemelerini sabit bir değere bağlamak ister. Bu da -özellikle borçlular için yararlı olabilecek- öngörülebilir bir ödeme planı verir. Karşı taraf ise belirli aralıklarla sabit bir faiz oranı ödemekle yükümlüdür. Gerçek faiz oranı ödemeyi kabul ettiklerinden daha yüksekse para kazanır değişken faiz sözleşmenin sabit oranının altına düşerse para kaybederler.

Bu sözleşmelerde bir tarafın boğa diğer tarafın ayı eğiliminde olduğu görülür. Yatırımcıların faiz oranı ödemelerinin gelecekteki değeri üzerine öngörüde bulunması spekülasyona zemin sağlar.

Kripto türev borsası Delta’nın sözleşmesi 160 kat kaldıraç oranını destekliyor

Çok Teminatlı DAInın piyasaya sürülmesinden bu yana her varlığın farklı sabit ücretleri var ancak tasarruf oranı tüm DAI için bir. Tasarruf oranı 24 Marttan bu yana yüzde 0 olarak ayarlandı. Ether’in (ETH) nin sabit ücreti de haber yayıma hazırlandığı esnada yüzde 0dı ancak diğer varlıkların faiz oranları yüzde 2-4 arasında değişebiliyor.

DAI Kara Perşembe’yi takiben genellikle 1 doların üzerinde işlem görüyor. Oranlar büyük ölçüde düşük ve düşük faizin borçluları söz konusu maliyetle yeni Dai yaratmaya ve piyasaya satmaya ikna etmesi bekleniyor.

Faiz oranları sıfır olduğunda swap sözleşmesinin satıcıları yakında yükseleceği beklentisiyle alıcılarına bir miktar faiz ödemeyi kabul edebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku