Yeni bir kripto türevi piyasaya yardımcı olabilir

Abone Ol
Yeni bir kripto türevi piyasaya yardımcı olabilir
Gökçe Hürata
 • 25 Temmuz 2020
 • Yazar:

  Yeni Bir Kripto Türevi, Dai'nin öngörülemeyen faiz oranlarının sabitlenmesine yardımcı olabilir

  Kripto türev platformu olan Delta Exchange, MakerDAO’nun dolara çapalı sabit parası (stablecoin) DAI için bir faiz swap sözleşmesi başlattığını duyurdu.

  Faiz swapları, opsiyon ve vadeli işlemlere benzer şekilde, zıt hedefleri olan iki karşı taraf arasında kurulan bir tür türev sözleşmedir. Taraflardan biri, değişken faiz oranı riskinden korunmak için faiz ödemelerini sabit bir değere bağlamak ister. Bu da -özellikle borçlular için yararlı olabilecek- öngörülebilir bir ödeme planı verir. Karşı taraf ise, belirli aralıklarla sabit bir faiz oranı ödemekle yükümlüdür. Gerçek faiz oranı ödemeyi kabul ettiklerinden daha yüksekse para kazanır, değişken faiz sözleşmenin sabit oranının altına düşerse para kaybederler.

  Bu sözleşmelerde bir tarafın boğa, diğer tarafın ayı eğiliminde olduğu görülür. Yatırımcıların faiz oranı ödemelerinin gelecekteki değeri üzerine öngörüde bulunması spekülasyona zemin sağlar.

  Kripto türev borsası Delta’nın sözleşmesi 160 kat kaldıraç oranını destekliyor

  Çok Teminatlı DAI'nın piyasaya sürülmesinden bu yana, her varlığın farklı sabit ücretleri var ancak tasarruf oranı tüm DAI için bir. Tasarruf oranı 24 Mart'tan bu yana yüzde 0 olarak ayarlandı. Ether’in (ETH) 'nin sabit ücreti de haber yayıma hazırlandığı esnada yüzde 0'dı ancak diğer varlıkların faiz oranları yüzde 2-4 arasında değişebiliyor.

  DAI, Kara Perşembe’yi takiben genellikle 1 doların üzerinde işlem görüyor. Oranlar, büyük ölçüde düşük ve düşük faizin, borçluları söz konusu maliyetle yeni Dai yaratmaya ve piyasaya satmaya ikna etmesi bekleniyor.

  Faiz oranları sıfır olduğunda, swap sözleşmesinin satıcıları, yakında yükseleceği beklentisiyle, alıcılarına bir miktar faiz ödemeyi kabul edebilir.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Delta exchange ile ilgili her şey

  Yeni bir kripto türevi piyasaya yardımcı olabilir

  Yeni bir kripto türevi piyasaya yardımcı olabilir

  Yeni Bir Kripto Türevi, Dai'nin öngörülemeyen faiz oranlarının sabitlenmesine yardımcı olabilir Kripto türev platformu olan Delta Exchange, MakerDAO’nun dolara çapalı sabit parası (st...

  • 25 Temmuz 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.