Yellen, Bitcoin ve kripto piyasası için bir kabus mu yoksa nimet mi? 

0 1

ABD Başkanı Donald Trump Kasım seçimlerinde yenilgisini kabul etmiş ve iktidardaki geçişin başlangıcına yeşil ışık yakmış görünüyor. Kripto alanında topluluk BTCnin performansını kutluyor ve yeni yönetimin getireceği değişiklikleri dört gözle bekliyor.

Başkan seçilen Joe Biden kabinesini oluşturmak için Senato onayına aday göstermeye başladı bile. Hazine Bakanı adayı Janet Yellen. Eski Federal Rezerv Başkanı (2014-2018) Yellen 2018de kripto para biriminin “hayranı” olmadığını belirtti ve Bitcoine karşı duruşuyla tanınıyor.

Yellen tutumunu yıllar içinde birçok kez yineledi. Yellen blockchain teknolojisi ve “işlemlerin finansal sistemde nasıl ele alındığının sonuçları” konusunda iyimser görünse de Bitcoini spekülatif bir varlık olarak nitelendirdi ve ağı aracılığıyla yapılan ödemelerden potansiyel olarak yasa dışı olarak bahsetti:

Şu anda Bitcoin ödeme sisteminde çok küçük bir rol oynamaktadır. İstikrarlı bir değer kaynağı değildir ve yasal ihale teşkil etmez. Oldukça spekülatif bir varlıktır.

Mevcut Hazine Bakanı Steve Mnuchinin halefi olan Yellen kripto endüstrisini doğrudan etkileyebilecek politikaları dikte etmekten sorumlu olacak. Trump yönetimi altında düzenleyiciler kripto piyasasına karşı sert bir duruş sergilediler. Mevcut başkan BTCyi değersiz bir varlık olarak nitelendirdi ve hatta eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Boltonun açıkladığı gibi Mnuchinden “Bitcoinin peşinden gitmesini” istedi.

Massachusetts Eyalet Senatörü ve eski başkan adayı Elizabeth Warren Yellen’in adaylığını memnuniyetle karşıladı. Warren Senatodaki en etkili seslerden biridir. Bu nedenle Yellen’in adaylığının gelecekteki onayına güçlü bir destekle başladığı görülüyor. İronik bir şekilde Warren Yelleni bankalara karşı güçlü bir duruş sergileyen bir figür olarak sundu. Bitcoin ile ilgili en ünlü sözlerinden birinde Yellen kripto para biriminin düzenlenemeyeceğini belirtti ve Bitcoini ağır bir şekilde eleştirdi:

Bir şeyin yararlı bir para birimi olması için istikrarlı bir değer kaynağı olması gerek ve bitcoin bundan çok uzak. Çünkü Bitcoinçok fazla işlem için kullanılmaz istikrarlı bir değer kaynağı değildir ve ödemeleri işlemek için etkili bir araç değildir. Ödemeleri idare etmede çok yavaştır. Merkezi olmayan yapısı nedeniyle zorluk yaşıyor.

İkinci teşvik paketi ve Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi

Öte yandan piyasa yükseliş eğilimini izliyor gibi görünüyor. Buna ek olarak Yellen pandemi sırasında ABD vatandaşlarını desteklemeye hizmet edebilecek daha fazla önlemin uygulanması ihtiyacının altını çizdi. Adaylığı onaylanırsa Bidenın Trumpınkinden daha büyük ikinci bir teşvik paketini geçirebileceği yönünde spekülasyonlar var.

İlk teşvik paketi Bitcoin fiyatındaki yükselişin katalizörlerinden biri olarak kabul edildi. Bu nedenle BTC orta vadede ve böyle bir önlemin onaylanmasından sonra fayda sağlayabilir. Ancak Yellene yakın kişiler onun “ılımlı ve ölçülü” olması ve politikaya radikal olmayan yaklaşımıyla tanındığını belirtmişlerdir. Sonuç olarak Yellen kripto dünyası için bazı zorluklar yaratabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku