Yatırımların ‘altın’dan Bitcoin e geçmesi için Bitcoin de neler değişmeli?

0 0

Bitcoinin 135 bin doların üzerindeki son hareketi önemli bir gelişme.  Bitcoin sadece bir değer deposu olarak değil  güvenli bir sığınak olarak konumunu pekiştirdi. Altının küresel olarak tercih edilen alternatif yatırım olmasının başlıca nedeni birkaç bin yıldır piyasada olması ve yatırımcılara genel riski azaltmada yardımcı olmasıdır. Aynı şey Bitcoin için söylenemez.

Bitcoinin son on yıldaki piyasa döngüleri diğer varlıkların çoğundan daha yüksek yatırım getirisi sağladı. Ancak doğal risk öncelikle döngünün farklı aşamalarındaki ödülden daha yüksekti.

2014ten bu yana Bitcoinin risk ayarlı getirileri Altındakinden daha yüksekti ancak buna karşılık gelen oynaklık da yüksekti. Daha uzun bir zaman dilimi düşünüldüğünde riske maruz kalma düşüktür çünkü Bitcoinin üç aylık getirileri birbirini takip eden çoğu dönemde olumludur. Günlük veya haftalık bazda veya açıldıkları aynı aşamadaki işlemlerin kapatılmasında risk daha yüksektir.

Bitcoinin üç aylık getirileri 2020nin ikinci üçüncü ve dördüncü çeyrekte pozitiftir. Ancak 2020den önce getiriler art arda üç çeyrek boyunca negatifti. Bununla birlikte Altın getirileri o kadar değişken değildir bu nedenle dalgalanma aynı büyüklükte değildir. Bu arzın önemli bir rol oynadığı yerdir. Mevcut Bitcoin arzı 21 Milyondan az ancak 21 Milyon Bitcoin çıkarıldığında fiyat muhtemelen kıtlıktan kaynaklanacak. Kıtlık Altının değer deposu anlatısının itici gücüdür şu anda Bitcoinin fiyatına katkıda bulunmaktadır ancak anlatıyı etkilememektedir.

Eğer bunlar gerçekleşirse…!

Bitcoinin kıtlığı fiyatı artırırsa ve döngünün farklı aşamaları daha az değişken hale gelirse yatırımcılar muhtemelen Bitcoine yönelirler. Üç aylık kazançlı getiriler yatırımcılar için cesaret verici. Gerekli teknik bilgi birikimi daha yüksek olmasına rağmen sahip olma ve Bitcoin transferinin riske göre ayarlanmış getirileri Altından daha düşüktür. Ancak Paypal ve diğer ödeme sağlayıcıları “transfer” ve “sahipliğe” izin verdiğinde bu daha kolay hale gelecektir. Şu anda Paypal Bitcoin sahipliği sunuyor ancak kendi kendine saklama ve transfer işlevleri henüz eklenmedi. Ödeme sağlayıcıları bu hizmetleri sunmaya başladıktan sonra işler Bitcoin lehine değişebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku