Rapor: Yatırımcılar NFT Sektöründen DeFi Platformlarına Akın Ediyor!

39

Yatırım sürecinin en önemli kurallarından biri, bir varlığın veya sektörün tükenme belirtileri gösterdiği anda, ivme kazanan başka bir sektöre yönelmektir. Ortaya çıkan raporlar, kripto para yatırımcılarının NFT sektöründen DeFi platformuna geçtiğini gösteriyor.

NFT işlem hacimlerinde büyük düşüş yaşanıyor

Çoğu yatırımcı, NFT sektörünün Temmuz ayından bu yana zirvede olduğunu biliyor. CryptoPunks, Mutant Ape Yatch Club ve EtherRock NFT’leri milyon dolarlara alıcı bulurken, en büyük NFT pazarı OpenSea’nin toplam satışları 4 milyar doları aştı. Bu çılgınlık heyecan verici olsa da, çeşitli Blockchain ağlarında birçok yeni proje başlatıldı. Son zamanlarda işlem hacimlerinde yaşanan düşüş, yatırımcıların farklı sektörlere geçmek istediklerinin bir işareti olabilir.

2021’in ilk çeyreğinde, merkeziyetsiz  (DeFi) protokolleri ve bu platformalrdaki tokenler yatırımcıların odak noktasıydı, ancak NFT piyasasının zirveye çıkmasıyla, DeFi sektörü Mart ayında durakladı. Şu anda ise, yatırımcı davranışlarının yönü değişmeye başlamış gibi görünüyor. Rapor, NFT ticaretinden elde edilen karların, altcoin’lere ve DeFi pazarlarına geri döndüğünü gösteriyor.

DeFi endeksi devasa yükseliş kaydediyor

DeFi Perp, Maker (MKR), Polkadot DOT, Solana (SOL), SushiSwap (SUSHI), Curve DAO Token (CRV), Uniswap (UNI) dahil olmak üzere DeFi platformundaki en iyi 25 kripto para biriminden oluşan bir sepeti içeren FTX kripto para borsasında bir endeks tokenidir. TradingView’den alınan veriler, DeFi Perp’in fiyatının 20 Temmuz’da 5,331 dolara düştüğünden bu yana yükselişte olduğunu ve o zamandan beri yüzde 138 artarak 2 Eylül’de 12.771 dolar fiyat ile günlük en yüksek seviyesine çıktığını gösteriyor.

NFT’ koleksiyonlarının  daha ucuza satılması veya yeni yüksek hacimli projelerin daha düşük fiyatlarla satılması, pazarın doygun hale geldiğinin ve ivmenin azalmaya başladığının bir işareti olabilir. DeFi ekosisteminin büyümeye devam ettiğinin bir başka işareti de, Dune Analytics’ten alınan verilerde gösterildiği gibi, zaman içinde sürekli artan DeFi kullanıcılarının sayısı. Yeni kullanıcıların DeFi sektörüne girişi, NFT sektöründe kar elde eden yatırımcıların ivme kazanan DeFi sektörüne yöneldiğinin bir işareti olabilir. Ayrıca, DeFi de işem hacminin tavan yapması, Ethereum fiyatının 4 bin dolara yükselmesi gibi faktörler de bu tezi doğruluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku