Yatırımcılar Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksini Bu Şekilde Yorumlamalı

0 57

Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi kripto para piyasası duyarlılığının “Aşırı Açgözlülük” ten “Korku” ya geçtiğini gösteriyor.

 Bitcoin fiyatı 29 bin doların altına düşerken yatırımcı ruh hali kötüleşiyor. Korku ve Açgözlülük endeksi Ekim 2020 seviyelerine düştü.

22 Ocakta Korku ve Açgözlülük endeksi keskin bir şekilde 40 değerine düştü ve piyasa duyarlılığını “Aşırı Açgözlülük” ten “Korku” ya taşıdı. Endeks Bitcoinin 10.500 dolar civarında işlem gördüğü 3 Ekim 2020den bu yana ilk kez bu düşük seviyeye düştü.

Geleneksel piyasalardaki korku ve açgözlülük endekslerine benzer şekilde bu endeks yatırımcıların Bitcoin gibi kripto satın para almaya ne kadar istekli olduğunu etkileyen iki ana duyguyu ölçen bir araçtır.

Satın Alma Fırsatı Olabilir 

Alternative.meye göre aşırı korku seviyesi yatırımcıların çok endişeli olduğunun bir işareti olabilir ve bu da iyi bir satın alma fırsatı anlamına gelebilir. Aksine yatırımcılar çok açgözlü davrandığında piyasanın bir düzeltme yapması gerektiğinin bir işareti olabilir.

Nitekim 40a düşmeden önce Korku ve Açgözlülük Endeksi 6 Ocakta 95e yükseldi ve bu durum Bitcoinin 8 Ocakta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42 bin dolar seviyesine ulaşmasıyla yatırımcıların çok açgözlü davrandığını gösteriyor. Bitcoin fiyatı daha sonra büyük bir düzeltme gördü ve 21 Ocakta 28.750 dolara kadar düştü.

Bitcoin son günlerde keskin bir düzeltme yaşadığından sektördeki daha fazla insan fiyat hareketleri hakkında yorum yapıyor. 21 Ocakta finansal hizmetler firması Guggenheimın baş yatırım sorumlusu Scott Minerd Bitcoinin 20 bin dolara düşeceğini tahmin etti. Yönetici Bitcoinin uzun vadede 400 bin dolara ulaşacağına inanıyor ancak bu yıl değil.

Galaxy Digitalin kurucusu Mike Novogratz Bitcoinin tekrar toparlanacağından emin. 21 Ocakta tweet attı ve şunları söyledi: 

“İnsanların yüzde150 hacimli ortamlarda yaşaması gerekmiyor. Söylenen buydu. Hacim gerilediğinde dibe vurur sonra tekrar çıkar ve ralliyi sürdürürüz. “

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku