Yaşayan en büyük yatırımcıya göre, piyasadan korkma zamanı geldi

0 0

Bitcoinin fiyatı geçen hafta hafta sonuna kadar keskin bir düşüşün ardından tekrar 11bin 800 doların üzerine çıktı. Ancak 1.000 dolarlık bir düşüş bile piyasayı geniş açgözlülük durumundan vazgeçirmeye yetmedi.

Bir duyarlılık ölçüm endeksine göre kripto para piyasası şimdiye kadarki en uzun aşırı açgözlülüğüne ulaştı. Rekor tıpkı 2000 tarihli ünlü Warren Buffett mektubunun yeniden ortaya çıkması gibi başkaları açgözlü olduğunda korkmayı hatırlatmak için kurulmuştu.

Herhangi bir miktarda yatırım yapmak veya alım satım yapmak için zaman harcadıysanız farkında olsanız da olmasanız da ünlü bir Warren Buffett alıntısına rastlamışsınızdır.

“Omaha Kahini” olarak anılan Buffet şimdiye kadar yaşayan en büyük yatırımcılardan biri olarak biliniyor. Buffett oldukça basit bir felsefe izledi: Uzun vadeli değeri olan varlıkları satın alın.

Aynı zamanda aykırı yatırımın bir savunucusuydu. Bununla birlikte en ünlü tavsiyeleri arasında yatırımcılara “diğerleri açgözlü olduğunda korkmalarını” ve “diğerleri korktuğunda açgözlü” olmaları tavsiyesi bulunuyor.

Bu tavsiyeye göre piyasalar son kazançlarla coşkulu olduğunda bunun bir düzeltmenin izleyeceği bir sinyal olabileceğini öne sürüyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Duyarlılığı ölçmek zor. Bunların çoğu içgüdüseldir ancak eğer yükseliş yorumları düşüş eğilimine büyük bir farkla hakimse bu bilgi fikir verebilir. Kripto traderlarının piyasa duyarlılığının nerede olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için bir “Korku ve Açgözlülük Endeksi” geliştirildi.

Piyasadan korkma zamanı geldi

Bu araç son Bitcoin rallisi ve altcoin sezonundan sonra bir ay boyunca şimdiye kadarki en uzun aşırı açgözlülüğüne ulaştı. Ve Buffettın önerdiği gibi korkma zamanının geldiğinin bir işareti olabilir.

Geçmişte aşağıda resmedilen tablo daha yüksek bir noktaya ulaştı. Ancak aşırı açgözlülüğün daha önceki genişletilmiş evresinde bile daha mütevazı açgözlülük seviyelerine geri dönme anlarıyla eşzamanlı değildi. Bununla birlikte açgözlülüğün arttığı anlar da vardı.

Kripto piyasasındaki bu neredeyse bir aylık aşırı açgözlülük toplam piyasa değeri bugüne kadar yüzde 90ın üzerine çıktıktan sonra geliyor. Aynı zamanda başka bir ünlü Buffett alıntısının yeniden canlandırılmasıyla birlikte geldi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku