Yasaklar ve Vurgunlar Türkleri Kripro Paralardan Soğuttu mu?

0 87

Türkiye bu günlerde iki gelişme ile sarsılıyor. Birincisi, art arda maydana gelen kripto para borsalarındaki vurgun ve iflaslar. Diğeri ise, Merkez Bankası’nın aldığı kararla ‘kripto para’ olarak bilinen Bitcoin (BTC) gibi elektronik paraların Türkiye’de ödeme aracı olarak kullanılamayacak olması. Tüm bu yaşanan olumsuzluklar, Türkleri kripto paralara olan tutkusundan vazgeçirmişe benzemiyor.

Google’da “Bitcoin” arayışı, ülkedeki kripto para ödemelerinin yasaklanmasının ardından Türkiye’de tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Merkez Bankası’nın tavrı ve ülkede yaşanan kripto para borsası kargaşası tersi bir etki yaratıyor gibi görünüyor. Yasak, Bitcoin fiyatındaki devasa bir düşüşle aynı zamana denk gelmesine rağmen, arama hacminden de anlaşılacağı gibi ülkede varlığa olan ilgi arttı.

Yasak Kripto Paralara Olan İlgiyi Artırdı

Türkiye, kripto para birimlerinin kullanımını yasaklayan ilk ülke değil. Nijerya gibi diğer ülkeler de son zamanlarda aynısını yaptı ve Türkiye’de olduğu gibi genel olarak Bitcoin ve kripto paralara olan ilgi arttı. Nijerya’daki yasak ters bir etki yarattı ve Bitcoin’e yatırım yapan Nijeryalıların sayısı yasağın ardından arttı.

Sonuç olarak, ülkedeki düzenleyiciler şu anda varlığa yasak koymak yerine, kripto paranları düzenlenin ve onlardan yararlanmanın yollarını düşünüyorlar. Türkiye’nin ekonomik durumu son zamanlarda hiç de parlak görünmüyor. Vatandaşların ülkenin para birimi Lira’yı kasıp kavuran enflasyona karşı bir önlem olarak Bitcoin’e güvenmesi ve yönelmesi devam edecek.

Bu ayın başlarında, ülkede enflasyonun yüzde 16 artmasıyla Bitcoin talebinin arttığı bildirilmişti.

Merkez Bankası başkanı iki hafta içinde yeni düzenlemelerin geleceğini bildirdi. Kripto para kullancıları bu düzenlemelerin içeriğini merak ederken, Bitcoin tutkusunun her şeye rağmen tırmanacağı tahmin ediliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku