Yasak yeterli gelmedi… Rusya şimdi de kripto işlemlerinizi izlemek istiyor!

0 2

Rus hükümeti kripto işlemlerinde anonimliğin azaltılmasına yönelik bir sistem geliştirmek istiyor.

Kremlin dijital varlıkları izlemek için bir yapay zeka yazılımı geliştirmek için 12 milyar doların üzerinde yatırım yapacak.

Hareket kripto para birimlerinin yasal statüsü ile ilgili son düzenleyici değişiklikleri takiben geliyor.

Rusya görünüşe göre kripto para birimi işlemleri üzerinde tam kontrole doğru istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Ülkenin finans otoriteleri kripto para birimi işlemlerinden anonimliğinizi kısmen ortadan kaldıracak bir yapay zeka (AI) yazılımı geliştiriyor. Uyuşturucu kaçakçılığı alanında halihazırda bir prototipi test ettiklerini iddia ediyorlar. Başarılı olursa sistem kripto para birimi işlemlerini arayan tüm interneti izleyebilecek.

“Transparent Blockchain” adlı aracın duyurusu Rusyanın 22 Temmuzda dijital varlıkların yasal statüsünü güncelleyen yeni bir tasarıyı kabul etmesinden sonra geldi. Rus yasamacılar mayıs ayından itibaren dijital varlıkların durumu hakkında endüstri liderleri düzenleyiciler ve Duma arasında uzun müzakerelerle telaşlı bir yıl geçirdi.

Güçlü milliyetçilik ve muhafazakarlık gibi Rus siyasetinin belirli özelliklerini ve kriptonun küresel doğasını göz önünde bulunduran bu sistem ciddi endişeler uyandırabilir. Ve potansiyel olarak sadece Rus kripto yatırımcıları için değil tüm dünya için aslında. Bu sistem kripto para birimi algısını nasıl etkileyecek?

Rusyanın finans yetkilileri dünyanın kripto polisi olabilir mi?

Rus finans otoriteleri kripto para birimi işlemlerini takip edecek ve kripto hizmeti sağlayıcılarını belirleyecek bir araç geliştiriyor. Şeffaf Blockchainin Bitcoin (BTC) Ether (ETH) Dash (DASH) Omni (OMNI) ve Monero (XMR) gönderen kullanıcıların anonimliğini kısmen kaldırabileceği bildiriliyor.

Resmi olarak kara para aklama ve terörün finansmanı ile ilgili yasadışı anlaşmaları araştırmak için kullanılacak. Rus finans kurumu Rosfinmonitoring Telekom ve Kitle İletişim Bakanlığına gönderdiği bir mektupta şunları söyledi:

“Çeşitli kripto para birimi sistemleri de dahil olmak üzere sanal varlıklar suçlular tarafından uyuşturucu kaçakçılığı vergi kaçakçılığı siber suçlar kiralık katiller kapalı veritabanlarından bilgi satışı ve terörizm finansmanı gibi çeşitli yasadışı planlarda kullanılıyor.”

Rusya kripto para birimlerine büyük ölçüde zarar veriyor. Kendi sınırlanrındaki güçlü ve yasaklayıcı bir düzenlemenin yanı sıra erişimini sınırlarının ötesine genişletmesine yardımcı olabilecek araçlar geliştiriyor.

Yeni teknolojinin yasaklanması ve kısıtlanması muhafazakar bir liderliğin doğal hareketi gibi görünüyor. Sorun şu ki kriptonun doğası devlet denetimlerine ve sansüre aykırı olması.

 Özellikle blockchain teknolojileri ve kripto para işi geliştiren ülkelerin gözünde Rusya’nın ileri teknoloji ve  güç imajı zedelenmiştir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku