Yasadışı BTC madenciliğine son veren İran, ihbarcıları ödüllendirdi

0 0

Yerel basında çıkan haberlere göre İranın Elektrik Üretim Dağıtım ve İletim şirketi (Tavanir) ülkedeki 1.100 yasadışı Bitcoin madenciliği çiftliklerini kapattı.

İhbarcılar 100 milyon Riyal (yaklaşık 2.400 Dolar) dahil olmak üzere Temmuz ayında bir ödül duyurusunun ardından yetkisiz madenciler hakkında yetkililere bilgi verdi.

Tavanir Başkan Yardımcısı Mostafa Rajabi Mashhadi Fars haber ajansına verdiği demeçte yasadışı kripto madenciliği saldırısının daha önce sınırlı olduğunu çünkü enerji şirketinin “tüm yasadışı çiftlikleri yalnızca tüketim modellerini inceleyerek tespit edemediğini” söyledi.

İranın Bitcoin madencileri geçen yıl Temmuz ayında yetkilendirmeyi memnuniyetle karşıladı ancak daha sonra yüksek güç tarifelerinden şikayet etti. Bazıları sübvansiyonlu elektrik kullanarak yeraltında çalışmaya başladı.

Rajabi Mashhadiye göre bazı madenciler tespit edilmekten kaçınmak için zaten güç yoğun olan endüstriyel ve tarımsal birimlerde ekipman kurdu. “Bu nedenle Tavanirin gözlemi bu özel kategorinin tüketiminde önemli bir değişiklik olmadığını ortaya koyuyor” dedi.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol üreticisi olan İran ülkeye madencilik ekipmanı kaçakçılığıyla da mücadele ediyor.

Financial Tribune raporlarına göre İslam Cumhuriyeti 2019dan bu yana 624 madencilik çiftliği izni verdi ancak lisanslı çiftliklerin bazılarının atıl kaldı. Geçen ay İran Başkan Yardımcısı Eshaq Jahangiri Kouhshahi tüm madencilerin yakında hükümete kaydolmaları gerektiğini söyledi.

İranın en büyük cezbediciliği BTC madencilerini Ukrayna ve Çin gibi uzaklardan çeken ucuz elektriğidir. Resmi verilere göre ülkedeki madencilik çiftlikleri kilovat saat (kWh) elektrik başına 4.800 Riyal (0.01 Dolar) kadar az ödeme yapıyor ancak oranlar Haziran ayından Eylül ayına kadar en yoğun yaz sezonunda 19.300 Riyal (0.05 Dolar) olarak dört kat artıyor.

Devlet Elektrik Kurumu Temmuz ayında yaptığı açıklamada yasallaştırılmış madenciliği teşvik etmek amacıyla en yoğun tüketim dönemlerinde madenciler için elektrik tarifesinin % 47sine kadar azaltacağını açıkladı.

Bununla birlikte bu teşviğe hak kazanmak için Bitcoin madencileri bir milyon eski klimanın sürekli olarak değiştirilmesi de dahil olmak üzere Tavanirin “enerji verimliliği projelerine” katılmak zorunda kalacak.

İran hükümetinin Bitcoine olan ilgisi politik ve ekonomik olup genel olarak ABD hükümetinden kaçmak için finansal özgürlük arzusu tarafından fitilleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku