Yarım Milyon Ethereum Yakıldı: ETH Fiyatı Nasıl Etkilenir?

692

Etherchain web sitesine göre Ethereum ağında yarım milyon Ether yakıldı. Yayımızın hazırlanması zamanında, yakılan miktar 1,7 milyar dolara eşittir. Daha önce, aynı miktarda fon Ether madencileri tarafından alınmış ve büyük olasılıkla piyasada gerçekleştirilecekti.

Ethereum Londra güncellemesi ile hangi özellikler getirildi

Ether kurucusu Vitalik Buterin tarafından hazırlanan, EIP 1559 kodlu iyileştirme önerisi ile Ethereum ağındaki işlem ücreti yapısının değişmesi sağlanıyor.

1-İşlem ücretlerinin öngörülebilirliğini artıyor

EIP-1559 ile kullanıcılar ağın ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak, algoritma tarafından belirlenen bir taban ücret ödeyecek. İşlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesini isteyen kullanıcılar ise bu taban ücrete ek bir bahşiş gönderebilecek.

2- Ethereum arzı “yakılarak” azalıyor

Kripto para piyasasında yakım olarak bilinen ve arzı azaltmaya yarayan işlem, EIP-1559 ile Ether için de mümkün olacak.

3- İşlem ücretleri düşüyor

Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin düşmesi beklense de öngörülebilir taban ücret, “en yüksek teklifi veren kazanır” sistemine göre daha az aşırı ödeme ile karşılaşmamıza yardımcı olabilir.

4- Ethereum’da bir blok “deflasyonist” oldu

Ethereum ağı, ETH üzerinden ödenen taban ücreti resmen yakmaya başladı. Aktivasyondan bu yana 24 saatten biraz fazla bir süre geçmesine karşın ETH ağında yaklaşık 12,7 milyon dolara tekabül eden 4.840 ETH’nin şimdiden yakıldığı bildirildi. Gelinen noktada ilginç bir şekilde, ne kadar çok Ether kullanılırsa, her zaman gördüğümüz gibi ücretler o kadar artacak ve o kadar çok ETH yanacak.

Ethereum yakma mekanizması

EIP-1559 güncellemesi ile Ethereum ağına ücret yakma mekanizması uygulandı. Ağustos ayından bu yana, daha önce madencileri geçiş işlemleri için ödüllendirmek için kullanılan madenci ücreti, temel ücret olarak değiştirildi. Şimdi, madencilere ödül bahşiş olarak sunulurken, taban ücret ise yanıyor. Ether ağında her gün artan sayıda işlemle birlikte daha fazla coin yakılıyor, bu da Ethereum’u giderek dağıtılandan daha fazla yakılan deflasyonist bir varlık haline getiriyor.

Olumlu piyasa etkisi

Ağda bulunan coin sayısı, mevcut ücret yakma mekanizması ile sürekli azalırken, Ethereum (ETH)’un fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olması bekleniyor. Sürekli azalan arz ve hızla artan talep ile yatırımcılar, fiyat artışı beklerken bir varlık biriktirme eğilimine girmiş durumda.

Kaynak: TradingView

Etki, Ekim ayındaki %26’lık büyüme ile Ethereum’un fiyatına zaten yansıdı. Güncellemeden hemen sonra, Ether %20’den fazla büyüdü, ancak daha sonra hızla neredeyse %30’a geri döndü. Basın zamanında, Ethereum %5 günlük büyüme ile 3.500 dolar civarında işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku