Yaklaşık 231 binden fazla Bitcoin satıldı… Peki piyasa bunun hepsini karşıladı mı?

0 2

Blockchain analiz firması Chainalysisin en son piyasa raporuna göre geçen hafta yüzde 25in üzerinde kar elde eden 231.000in üzerinde Bitcoin ve 3.5 milyon Ethereum satıldı.

Peki piyasa bu tür bir satışı kaldırabilir mi?

Öncelikle kârın gerçekleşmesi sadece doğal. Herhangi bir varlığın tipik olarak yüzde 25 oranında artması durumunda “tipik hodler” olmayan yatırımcılar genellikle varlıklarını tasfiye etmeye çalışır. Bazıları bu tür kazançlar elde ettiklerini gören varlığa yeniden yatırım yaparken diğerleri yatırımlarını çeşitlenir veya harcama yapar. Her iki durumda da rapor bu satışın hangi rotayı izlediğinden yani yeniden yatırım çeşitlendirme veya başka bir yoldan bahsetmiyor yalnızca bir satışın gerçekleştiğinden bahsediyor.

Raporun ilgili kripto para birimlerinin “satıldığını” söylediğini ancak bunun için bir hedeften bahsetmediğini de burada belirtmek gerekiyor. Rapor Bitcoin ve Ethereumun bu “gönderiminin” “kazançları gerçekleştirmek” olduğunu belirttiğinden kripto para birimlerinin borsalar veya başka yollar aracılığıyla tasfiye için gönderilmiş olması muhtemel. Aynı şekilde Chainalysisten elde edilen veriler borsalara Bitcoin girişinin Ağustos ayında 90 günlük ortalamanın üzerinde 74 milyon BTC olduğunu ortaya koydu.

Holdingleri tasfiye etmeye yönelik bu artış Bitcoinin takvim yılında ilk kez 10 bin doları aştığı bir dönem olan Şubat 2020 seviyelerine benziyor. Ancak bu yükselişten bir ay sonra borsa çökmesi ve bunun Bitcoin piyasasındaki etkileri nedeniyle 4 bin doların altına düştü. Rapor 10 bin dolarlık artış ile mart ortasındaki çöküş arasındaki düşüşün piyasa emiliminden kaynaklandığını da ekledi.

“Bu 2020 Şubat ortalarında fiyatların mevcut seviyelerde en son korunduğu zaman gönderilene benzer bir miktardır. Pazarın bu ekstra arzı emmesi nedeniyle fiyatlar Şubat ortasından sonra muhtemelen düştü. “

Bu tarihi veriler ve fiyatın Şubat 2020 seviyelerini aşmadığı ancak şimdi bunun üzerinde kaldığı gerçeği göz önüne alındığında endişe edilecek nokta: Piyasanın bu kadar aşırı bir arzı emecek mi? 2017 yılına dönüp bakıldığında rapor fiyat artışına bağlı olarak Bitcoin piyasalarında “kar elde etme” miktarının “nispeten düşük” olduğunu belirtti.

Bitcoinin Aralık 2017 ve Temmuz 2019daki önceki beş haneli artışlarıyla karşılaştırıldığında fiyatı korumak için daha büyük miktarda Bitcoin satılabilir. Ancak piyasa henüz böyle bir talep seviyesinde değil.

Her boğa piyasasında fiyat artışı beklentisini uman hodlerlar ve gözlerinde ulaşılan bir fiyat artış limiti beklentisiyle tasfiye edenler vardır. İkincisi öncekinden sayıca üstünse bir seviyede likidite yapma acelesi piyasa fiyatını aşağı çekecektir.

Bitcoin bir hafta önce fiyat 12 bin doların üzerine çıktıktan hemen sonra düştüğünde durum böyleydi. Şimdi fiyat bu düşüşü atlattı ve o zamandan beri bir hafta boyunca 11 bin 500 doların üzerinde işlem gördü fiyatları aşağı çekebilecek yeni bir seviyenin keşfedilmesi gerekecek. Bu seviyede hodlerlar sayıca üstünse tasfiye acelesi devam edecek ve piyasa emilimi tekrar devreye girecektir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku