Milyarlarca XRP Satan Balinanın Cüzdanı Boşalıyor! Az Kaldı

191

Ripple Labs’ın eski kurucu ortağı ve CTO’su Jed McCaleb’in, XRP bakiyesinin neredeyse sıfır seviyesine ulaşmasına sadece haftalar kaldığı açıklandı.

7.34 milyon XRP çıkışı gerçekleştiği bildirildi

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Eski Ripple Labs kurucusu Jed McCaleb, sekiz yıldır devam eden XRP satım işlemlerinin sonuna yaklaştığını ve cüzdan bakiyesinde sadece 81,53 milyon XRP (26,55 milyon dolar değerinde) kaldığı belirtiliyor. Ripple’ın yerel token’i XRP’yi izleyen web sitesi Jed Balance verilerine göre, McCaleb’e ait cüzdan “tacostand”, geçtiğimiz ay ortalama 4.06 milyon XRP çıkışı gerçekleştirdi. Ancak, Pazar gününden bu zamana kadar ki süreçte günlük transferlerin 7.34 milyon XRP’ye (2.39 milyon dolar değerinde) yükseldiği bildiriliyor.

Cüzdan adresinin mevcut satış hızı, kripto para topluluğunu memnun etmek adına önümüzdeki iki ila üç hafta içinde tükenebileceği belirtiliyor. Çarşamba günü, Crypto Mason adı ile tanınan bir tik tok sunucusu ve youtuber olan Mason Versluis, Twitter hesabında bulunan 115 bin takipçisiyle haberi paylaştı ve son üç gün içerisinde 22 milyon XRP’nin piyasaya sürüldüğünü vurguladı. Çarşamba günü, McCaleb’in kendilerini “Kesinlikle gerçek Jed değil” olarak tanımlayan 4500 takipçiye sahip bir parodi hesabı, “The Taco Stand” isimli restoranın önünde “Neredeyse orada” yazısının yer aldığı bir görsel yayınladı.

Ripple Labs eski kurucu ortağı kilitleme şartlarını kabul etmişti

Eski Ripple yöneticisi, 2014 yılı itibari ile şirketten ayrılmasından bu yana, dokuz milyar XRP hissesinin parçalarını düzenli satım işlemleri ile elden çıkartıyor. McCaleb, 2012 tarihinde (o zamanlar OpenCoin olarak adlandırılan) Ripple’ın kurucu ekibinin bir parçası olarak yer aldı. Chris Larsen ve Arthur Britto’nun da bulunduğu üç kurucuya dağıtılan 20 milyar XRP’lik paylardan aldı.

McCaleb, Ripple yöneticileriyle rapor edilen bir olay sonrasında 2014 yılında firmadan ayrıldı ve toplam arzın yaklaşık yüzde 9’una eşit olan XRP hissesinin tamamını teslim aldı. O yılın ilerleyen tarihlerinde, rakip ödeme protokolü Stellar(XLM)’ı kurduğunu duyurdu. Bir piyasa çöküşünden korkan McCaleb, tüm kripto para birimlerini bir kerede elden çıkartarak, Ripple Labs ve eski yönetici, XRP’si için kilitleme şartlarını kabul ettiğini duyurdu.

Bir sonra ki aşamada bu seviyeler bekleniyor

Kilitleme planı, ilk yıl için haftada 10 bin dolardan fazla XRP satamayacağını belirtti. Plan zamanla gevşeyecek ve sonraki üç yıl boyunca haftada 20 bin dolar değerinde XRP’ye boşaltabileceği miktarı artıracaktı. 2018-2019 yılından itibaren, kısıtlamaların bunun yerine XRP token’larının sayısı için geçerli olacak ve izin verilen maksimum elden çıkartmayı yılda 1 milyar XRP ile sınırladı. 2020 yılı ve sonrasında ise, miktar yılda 2 milyar XRP’ye yükseltildi. Jed Balance’a göre McCaleb, XRP fiyatlarının Nisan ayında 1,84 dolar seviyesine yükseldiği ve 2,74 milyar XRP’yi elden çıkarttığı bir dönem olan Ocak-Ağustos 2021 dönemi arasında XRP’lerinin büyük bir bölümünü çıkarttı. Eylül 2021 tarihinden Ocak 2022’nin başına kadar ki birkaç aylık dönemde ara verdi ve o zamandan bu yana devamlı olarak token’larını elden çıkartıyor.

Verilerde yer alan bilgilere göre, McCaleb’in 2022 yılı itibari ile şu ana kadarki süreçte 627,6 milyon XRP’yı elden çıkarttığını söylüyor. XRP’nin fiyatı, Ocak 2021 tarihinden bu yana en düşük seviyesi olan 0.28 dolar seviyesinden dört gün sonra 24 Haziran’da yaklaşık yüzde 30 oranında toparlanma yaşadı. Token’in gerileme rallisi ardından, bir sonraki aşamada 0,41 dolar seviyesine kadar gelebileceği belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku