Weidmann, euro bölgesi bankalarını libra ile mücadeleye çağırdı

0 0

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann Facebook’un Libra’sı gibi alternatiflerine mücadele için bankaları para transferinde daha ucuz ve daha hızlı sistemler bulmaya çağırdı. Weidmann öte yandan ECBnin kendi dijital para birimini geliştirmesi için henüz önemli bir neden olmadığını söyledi.

Bloomberg’ün haberine göre Dr. Weidmann Alman Handelsblatt gazetesine verdiği röportajda; “Herhangi bir konuda hemen devleti göreve çağırmaktan yana değilim. Piyasa ekonomisinde müşteri taleplerini karşılayan ürünler geliştirmek şirketlerin sorumluluğundadır” ifadelerini kullandı.

Uzun zamandır özel sektör dijital para birimleri konusunda dikkatli olma çağrısında bulunan Bundesbank Başkanı Weidmann’ın yorumları çok sayıda ulusal para biriminin desteklediği Libra’ya dair Avrupadan ABDye birçok yetkilinin endişelerini yansıtıyor.

Bununla birlikte ECB Başkanı Christine Lagarde merkez bankalarının kendi dijital paralarını çıkarmalarının mantıklı olup olmadığını değerlendirmesi gerektiğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney da aynı görüşü dile getirmişti. ECB bu soruyu bu ay başlaması planlanan geniş kapsamlı bir stratejik incelemenin parçası haline getirebilir.

Weidmann Handelsblatt röportajında bu değerlendirmelere karşı çıkmadı ancak ilk iş olarak böyle bir hareketin artılarını ve eksilerini incelemenin önemli olduğunu söyledi. Weidmann diğer yandan para birimlerinin kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı mali gözetim altında tutulması gerektiğini vurguladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku