Wall Street ve kripto para piyasasına ne olacak?

0 0

Joe Biden Amerika Birleşik Devletlerinin 46. Başkanı ilan edildi. Bitcoin haberden kısa bir süre sonra düştü ve piyasanın Başkanlık seçimi sonuçlarıyla ilgili ilk endişelerini işaret etti.

Biden ve Bitcoin

Başkan Trump henüz seçim sonucunu kabul etmedi ancak dünya çapındaki haber ajansları Bidenı Başkanlık seçimlerinin galibi ilan etti.

Biden 284 delege sayısına ulaştı. Zafer ilan etmek için sadece 270 delege sayısı gerekiyor.

Biden: Amerika!  büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçtiğin için onur duyuyorum.

Önümüzde zor bir süreç var ama size söz veriyorum: Bana oy verseniz de vermeseniz de tüm Amerikalıların i Başkanı olacağım diye bir tweet attı.

 Haberden kısa bir süre sonra Bitcoin bu hafta yeni yıllık yüksek seviyelere doğru güçlü bir koşunun ardından 15 bin  doların altına düştü.

Wall Street ve Kriptoya Ne Olacak ?

Biden hem Meclis hem de Senato üzerinde kontrol sahibi olmayacağından koronavirüs teşvik paketi muhtemelen daha sonra gelecek ve daha küçük olacak. Bununla birlikte daha sert vergi politikası ve kurumsal reformlar da masadan kalkacak ve bu Wall Street için faydalı olacaktır.

Üstelik Wall Street Biden’ın kampanyasını desteklemek için Trump’ı tanıtmak için ödediğinden daha fazla para harcadı. Görünüşe göre yatırım endüstrisi Bidenin başkan olmasından memnun durumda.

Kripto topluluğu üyelerinden bazıları da Biden yanlısı. Örneğin en büyük kripto türev borsalarından FTX Bidenın kazanmasına yardımcı olmak için 5 milyon doların üzerinde bağışta bulundu.

Biden’ın başkanlığının finans sektörü ve kripto üzerindeki etkisi büyük ölçüde kendisinin ve ekibinin duruşuna bağlı olacak.

Bidenin kendisi insanlardan ünlü kişilere Bitcoin göndermelerini isteyen son büyük Twitter saldırısının hedeflerinden biriydi. Saldırının ardından Biden herhangi bir Bitcoine sahip olmadığını tweetleyerek kripto para birimine karşı ne olumlu ne de olumsuz bir tutum sergiledi.

Bitcoinim yok ve senden bana Bitcoin göndermeni asla istemeyeceğim diye bir tweet atmıştı o zaman.

Ancak Joenun yeniliklere karşı çıkma geçmişi var. ABD senatörü iken şifrelemeye karşı çıkmıştı.

Bidenın Başkan Yardımcısı Kamala Harris kripto ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı ancak kripto ile aşina olan Ryan Montoya Kamalanın ekibinde. Montoya hayranlarını kripto ile ödüllendiren Sacramento Kingsin Teknik Direktörüydü.

Yeni başkanın ABD Hazine başkanı için en çok tercih ettiği kişi ABD Federal Rezerv Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard oldu. Brainard dijital para birimleri üzerine yaptığı son yayınlarından birinde Bitcoinin ortaya çıkışının düzenleyici endişelere yol açtığını vurguladı ancak aynı zamanda yeniliği teşvik etmenin önemine de işaret etti.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı Gary Gensler Bidenın Wall Streeti denetlemesine de yardımcı olabilir. Gensler teknoloji meraklısı ve kripto konusunda genel olarak olumlu bir duruşa sahip ve onu “finansal sistemin bir yerinde anlamlı bir şekilde” görmeyi bekliyor.

Önde gelen bir kripto destekçisi olan Andrew Yang da Biden’ın kampına katıldı. Yang yeni cumhurbaşkanının yönetimi altındaki düzenleyici ortamı olumlu yönde etkileyebilecek düzenlemeleri kripto dostu yapma konusunda söz sahibi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku