Volatilite Endeksine Göre Bu Senaryo Bitcoin de Daha Ağır Basıyor…

0 0

2017 boğa koşusunu takiben Bitcoinin fiyatında yüzde 80 düşüşe tanık olan tüccarlar 2020de Coinbasede fiyatın 19891.99 dolarlık rekor seviyelere ulaştığını gördüler. Devasa dalgalanma yaşayan ralli sessiz ralli ve gelmiş geçmiş en sessiz ralli. Medyanın ilgisine sosyal medyada özellikle de Crypto Twitterdaki belli bir dereceye kadar hypea ve hızlı kurumsallaşmaya rağmen Bitcoinin fiyatı beklenen olağan dalgalanma patlaması olmadan yükseldi.

2020nin ilk yarısında volatilite grafiğindeki artış yarılanma öncesi volatiliteye ait ve bundan sonra oynaklık yüzde 100ün altında kaldı. Yükseliş oynaklıkta yüzde 300ün üzerine çıktı (10 günde gerçekleşti). Yeterli kurumsal satın alma olmasına rağmen agresif bir hızda oynaklık nispeten düşük. Bu iki şekilde yorumlanabilir: ya boğa koşusu başlamadı ya da boğa koşusu sona erdi ki oynaklık yüzde 100ü geçmedi.

Ünlü analist Willy Woo Network Momentum göstergesinde yüksek ivme nedeniyle boğa koşusu olarak önceki Bitcoin boğa koşularını kaydetti; ancak aynı şey mevcut boğa koşusu için söylenemez.

İki olasılık

Network Momentum göstergesi boğa koşusunun henüz başlamamış olabileceği ihtimalini öne sürüyor. Durum buysa piyasa döngüsü bu sefer fiyatta bir düşüş yerine bir tırmanmayı başlatabilir ve fiyat 20 bin dolarlık direnci aştığında boğa koşusu başlayabilir. Mevcut kurumsallaşma uzun ve sürekli bir fiyat artışının temeli olabilir. Veya zincir üstü analistlerin şüphelendiği gibi 20 bin doların üzerinde fiyat keşfinden önce bir düzeltme olabilir.

İkinci olasılık boğa koşusunun sona ermesi daha az olası görünüyor çünkü Bitcoin fiyatının en büyük faktörü kıtlığıdır. Balinalar üzerindeki satış baskısından kaynaklanan artan likiditeye rağmen kurumsal satın alma Glassnodedan alınan verilere göre aktif arz yüzdesini 2 yılın en düşük seviyesinde tutmayı başardı.

Bu en önemli iki olasılığı incelerken19 bin doların altındaki mevcut fiyat seviyesi ve spot borsalardaki ticaret hacmi göz önüne alındığında birinci ihtimal daha mantıklı görünüyor. Çoğu türev borsasında 20 bin dolardan Bitcoinde en yüksek short sayısına sahipken bu hafta 19 bin dolar seviyesini sürdürmek zordu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku