Vitalik Buterin, 2,6 milyon dolarlık ETH işleminin sebebini ele aldı

0 3

Son birkaç gün içinde Ethereum ağında anormal derecede yüksek ücretlerle üç işlem gerçekleştirildi. Her ikisi de her işlem için yaklaşık 26 milyon dolar ile iki kişi tarafından aynı gönderim adresinden başlatılmışken üçüncüsü farklı bir adresten ve diğerlerine göre daha küçük bir ücretle başlatıldı.

Ethereumun Kurucu Ortağı Vitalik Buterine göre bu milyon dolarlık işlem ücretlerinin aslında şantaj olabilme ihtimali bulunuyor.

Ethereumun Blockchaininde Ne Oldu?

İki gün önce bilinmeyen bir adres başka bir kullanıcıya 0.55 ETH işlemi gönderdi ve 10.668 ETH (yaklaşık 2.6M $ değerinde) ücret ödedi. Birçok insan bunun giriş değeri olan bir insan hatası olabileceğini düşünürken ertesi gün aynı adresten aynı işlem ücretiyle başka bir işlem gördü.

Toplamda hesap 350 ETH değerinin biraz üzerinde bir değere sahip iki işlem için 52 milyon dolar ücret ödedi.
Bugün ise 3221 ETH taşıyan üçüncü bir Ethereum işlemi 550.000 dolar değerinde 2.310 ETHlik bir ücret ödedi.

Bugünkü üçüncü işlem bir önceki ikisine kıyasla farklı bir göndericiye sahip olduğu anlaşıldı. Bütün kripto topluluğu bunun nedenini merak etti.

Vitalik Buterinin Değerlendirmesi

Teorisi gönderen adresin bilgisayar korsanlarının borsa anahtarına kısmi erişimi olduğu varsayımı yönündedir. Şifrenin tamamına sahip olamadıkları için çekemezler ama bütün gaz fiyatları ile etkisiz txler gönderebilirler. diyor.

Bilgisayar korsanları bu tür işlemleri gönderme ve “telafi edilmedikçe” tüm fonları “yakma” gücünden yararlanacak.
Bu kısmi şifrenin nasıl istendiği sorulduğunda Buterin “şifrenin yalnızca belirli adreslere geri çekilebilen kök olmayan bir hesabı olan bir tür bulut sunucusu örneğinde saklanabileceğini” söyledi.

Bunun sadece Buterinin bir teorisi olduğunu söylemek gerekiyor. Ayrıca bunun yalnızca Ethereumda değil herhangi bir platformda olabileceğini açıkladı.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku