Visa’dan Önemli Hamle: Ödeme Ağında USD Coin’in Kullanımına İzin

0 20

Ödeme devi Visa, bugün yaptığı açıklamayla değeri ABD Doları’na endeksli stablecoin USDC’nin ödeme ağındaki işlemlerde kullanımına izin vereceğini duyurdu.

Şirket, USDC entegrasyonu için Crypto.com ile bir pilot program başlatmış durumda. Söz konusu seçeneğin sene içinde daha fazla iş ortağı ile sunulması planlanıyor.

Visa’nın kripto para biriminin başındaki isim Cuy Sheffield, konuyla ilgili bir değerlendirmede bulundu ve “Dünyanın dört bir yanında tüketicilerin dijital paralara erişme ve kullanma taleplerinin arttığını görüyoruz ve müşterilerimiz, bu erişimi sağlayan ürünler oluşturmamızı istiyorlar.” dedi.

Şu anda kimi ödeme işleyicisi kripto para desteği sunuyor fakat bu sistemlerde kripto para itibari paraya çevriliyor. Fakat Visa’nın duyurduğu sistem Ethereum Blockchain’inin kullanacağından dolayı işlemin tamamlanması için kripto paranın itibari paraya dönüştürülmesi söz konusu olmayacak. Yakın zaman önce dijital varlık bankası Anchorage ile ortaklık kuran Visa, Crypto.com’un Visa’nın Anchorage’deki Ethereum adresine USDC göndermesiyle bu ay ilk işlemi tamamladığını söyledi.

Visa’nın USDC ile ilgili çalışmaları geçtiğimiz yıl Aralık ayında başlamıştı. Bitcoin gibi kripto paraları birer dijital altın olarak gördüğünü bildiren şirket, ayrıca Bitcoin’in kabulünü ve kullanımını yaygınlaştıracak adımlar da atmaya hazırlanıyor. Visa CEO’su Alfred Kelly, geçtiğimiz haftalarda “Bitcoin’in itibari paraya kolaylıkla dönüştürülebilmesine ve böylece Visa’nın kabul edildiği dünya çapındaki 70 milyon yerde anında kullanılabilmesine imkan vermek istiyoruz.” demişti. Öte yandan Visa, geleneksel bankalarda müşterilerin Bitcoin alıp satabilmelerini sağlamak amacıyla da Anchorage ile bir takım çalışmalar yürütüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku