Venezuela’da Kripto Para Yatırımcılarını Sevindirecek Yeni Gelişme!

0 51

Venezuellalılar yakında doğrudan, devlet sosyal yardım hesaplarından kripto para satın alabilecekler.

Ülkenin en büyük, devlete ait bankası ve finansal hizmetler girişimi Glufco arasındaki işbirliği sayesinde, Venezuelalılar artık Glufco’nun dolara sabitlenmiş stablecoin’ini, devlet tarafından dağıtılan teşvik paketi fonlarını kullanarak ülkenin biyometrik ödeme sistemi Biopago’ya güç veren aynı altyapı üzerinden satın alabilirler.

Biopago platformu, Venezuela’nın finansal ortamında hayati bir rol oynamaktadır. Venezuela hükümeti, bunu Venezuela Bankası ile tahvilleri dağıtmak, havaleleri (kripto para ile yapılanlar dahil) yönetmek ve devlet yardım fonlarını dağıtmak için kullandığı ülkenin Patria sistemi arasında bir köprü olarak kullanıyor.

Venezuelalılar bu devlet yardım fonlarını alarak, parayı ABD dolarına sabitlenmiş Glufco tokenlerı ile hemen takas edebilirler. Bu iki nedenden ötürü önemlidir: Birincisi, bu, Venezuelalılara dolara erişim sağlamak ve ulusal para birimi olan bolivar’ın değer kaybetmeye devam ettiği hiper enflasyona karşı kendilerini korumak için başka bir yol sağlıyor. İkincisi, Venezuellalılara kripto para için yeni bir çıkış yolu sağlıyor.

Glufco CEO’su Antonio Di Caprio, ”Glufco entegrasyonundan yararlanan vatandaşlar artık bu dolara sabitlenmiş stablecoin’leri hızlı ve kolay bir şekilde alabilirler ve daha sonra Bitcoin, Litecoin, Dogecoin ve Tether (USDT),  gibi daha sonra başka kripto paralar için başka bir borsada takas edebilirler”  dedi.

Ama bu neden önemli?

Venezuela: Finansal Kriz ve Bitcoin Kabulü

Venezuela’nın mali durumunun karmakarışık olduğu bir sır değil. İç yolsuzluk ve uluslararası yaptırımlar, ülkenin yüksek enflasyon, para devalüasyonu ve ekonomik durgunluk seviyelerine ulaşmasına neden oldu. Venezuellalıların bundan kaçmaya çalışmasının bir yolu, bolivarları atıp dolar satın almaktır ki bu, çok yakın zamana kadar teknik olarak yasa dışı ve kasıtlı olarak çok zordu.

Başka bir yol, Bitcoin gibi kripto para biriminden geçiyor. Blockchain analitik firması Chainalysis’in geçen yıl hazırladığı bir rapora göre Venezuela, kripto benimseme açısından tüm ülkeler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Ve eşler arası Bitcoin ticaret sahnesi, dünyadaki en aktif işlemlerden biridir.

Bununla birlikte, Nicolas Maduro hükümeti, yakın zamanda ve nihayet, para kontrollerinin krizi daha da kötüleştirdiği ve ülkeyi bir miktar dolar kullanımına açmaya karar verdiği gerçeğini kabul etmiş görünüyor, yani, ABD dolarının ulusun fiili para birimi olarak kullanılabilir.

Para kontrollerini kaldırmanın yanı sıra, Maduro hükümeti Venezüella banka hesaplarının dolarla açılmasına da izin verdi. Bu son politika değişiklikleri göz önüne alındığında, Venezuela’nın merkez bankası, vatandaşların dolara sabitlenmiş stablecoin’lere erişmesini kolaylaştırmak için bir kripto para firması ile ekip kurması mantıklı görünüyor.

Görünüşe göre bu fikir, kendilerini hem döviz enflasyonundan hem de potansiyel olarak Bitcoin oynaklığından korumalarına izin vermektir. Sonuçta, asgari ücretin 10 doların altında olduğu bir ülkede, en küçük dalgalanma bile en savunmasız nüfus üzerinde korkunç bir etkiye sahip olabilir. Dolar, fiziksel veya dijital olarak, ülke içinde birçok kişinin aradığı istikrarı sunabilir.

Glufco büyüyor

Glufco’nun stablecoin’i şu anda Waves, Graviex ve Vindax gibi küçük uluslararası borsalarda işlem görüyor. Devlet tescilli Criptolago borsasında, stabilcoin’in Bitcoin veya bolivarlar ile takas edilebileceği bir OTC masası da bulunmaktadır.

Di Caprio ayrıca Glufco’nun OTC platformunun bolivarları, Şili pesosunu, Peru tabanlarını ve ABD dolarını da kabul edeceğini açıkladı. Ayrıca, Venezuela içinde çok popüler bir platform olan Zelle ve çeşitli stablecoin’leri kullanılarak yapılan ödemeleri de destekliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku