Venezuela’da Bitcoin çekişmesi

0 1

Venezuela ana muhalefetin daha önce ABDnin Nicolas Maduro hükümetinden ele geçirdiği 18 milyon dolarlık nakit parayı dağıtmasını engelledi. Para pazartesi gününden itibaren P2P kripto borsası Airtm aracılığıyla 62 bin sağlık çalışanına dağıtılıyor.

Ancak anlaşmazlığın merkezindeki paranın nakit mi yoksa Bitcoin (BTC) olarak mı verileceği henüz belli değil. Şu an için kesinleşen işçilere üç ay boyunca eşit taksitlerle 300 dolar ödenecek olması.

ABD dağıtımı kolaylaştırmak için Juan Guaido liderliğindeki muhalefet partisini seçti. Guaido parlamento başkanı olması nedeniyle birçok ülke tarafından Venezuela’nın meşru başkanı olarak tanınıyor. Kısa süre önce yapılan bir basın duyurusunda Guaido Airtm’in parayı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için devam eden çabalarını kabul etti.

Kripto analiz firması Useful Tulipsin yaratıcısı Matt Ahlborg Guaido’nun Airtm aracılığıyla işçilere sansüre dayanıklı dijital dolarları Twitter üzerinden yayınlama planlarını açıkladı.

Borsaya erişim engellendi

Ancak bu yeniden dağıtım kampanyasının bir sonucu olarak Maduro hükümeti 20 Ağustos’ta Venezuelanın içinden Airtme erişimi engelledi. Bununla birlikte Venezuelalı aktivistler aynı hızla engele rağmen Airtme nasıl erişileceğine dair eğitim kaynakları yaratıyorlar.

ABD tartışmalı bir 2018 seçiminin ardından Maduro hükümetini tanımıyor. Kripto para birimleri başlangıçta Maduronun yaptırımları bozan Petro biçimini alan ve şimdi de Bitcoin uyumlu bir şirket aracılığıyla ABDnin en son müdahalesi olan diplomatik çekişmenin her iki tarafında da ağır bir role sahip.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku