Venezuela Ekim Ayında Resmi Dijital Para Birimini Piyasaya Sürecek!

27

Yüksek enflasyonla mücadele eden bir ülke olan Venezuela, ulusal paralarını yeniden adlandıracak. Ülke ayrıca 1 Ekim’den itibaren dolaşıma girecek olan bir dijital para bolivar’ı piyasaya sürecek.

Venezuela, yüksek enflasyon sebebiyle ulusal paralarını yeniden adlandıracak

Venezuela Merkez Bankası perşembe günü yaptığı açıklamada, yüksek oranda şişirilmiş yasal para birimlerine altı sıfır düzeltmesi yapacaklarını duyurdu. Dijital para birimlerini piyasaya sürmenin yanı sıra, 5 Bs ile 100 Bs arasındaki banknotlarla birlikte bir bolivar değerinde madeni parayı da piyasaya sürecek. Bu adım, Venezuela yıllardır yüksek enflasyondan mustaripken geldi. Ülkenin enflasyonu 2018’de yüzde 1,8 milyon artışla zirveye ulaşırken, iki yıl üst üste sırasıyla yüzde 9,500 ve yüzde 3,000 enflasyon gördü.

Merkez bankası dijital para birimleri bölgede gittikçe popülerleşirken, bu ülkenin yakın tarihte yasal paralarını üçüncü kez yeniden adlandırılması olacak. Eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ilk olarak para birimi değerini bine bir olarak değiştirirken, halefi Nicolas Maduro, yüksek enflasyonun zirvesi olan 2018’de 100 bine bir yaptı. Ülkenin ulusal para birimi o kadar hırpalanmış durumda ki, yürürlükteki ABD yaptırımlarına rağmen yerel ekonominin çoğu artık ABD doları ile çalışıyor.

Dijital para baskısı

Başkan Maduro, 2021 yılı sonuna kadar Venezuela ekonomisini tamamen dijital hale getirme planını öngördüğü şubat ayında, ülkenin yasal parasının dijital bir versiyonunu başlatma planını ilk kez açıkladı. Hatta 2020’nin sonunda ülke ekonomisinin zaten yüzde 77’sinin dijitalleştiğini iddia etti. Yaklaşan dijital bolivar, kullanıcılar arasındaki transferler ve işlemler için SMS tabanlı bir değişim sistemi kullanacak. Ek olarak, merkez bankası yasal parasının dijital versiyonu olan bolivar’ın değerini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini vurguladı.

Venezuela, ülkenin zengin petrol rezervleri tarafından desteklenen bir CBDC olan Petro’yu 2018’de piyasaya sürdü. Hükümet, ABD yaptırımlarını Petro ile atlatmaya çalışsa ve vatandaşları dijital para birimini kullanmaya zorlasa da bu çabalar başarısız oldu. Venezuela dışında, dünyadaki diğer birçok ülke ya bireysel dijital paraların piyasaya sürülmesini düşünüyor ya da test ediyor. Bazı küçük ülkeler zaten CBDC’leri başlatmış olsa da Çin’in dijital yuanı dolaşıma sokan ilk büyük ekonomi olması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Financemagnates.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku