Venezuela da P2P Bitcoin ve Dash işlemlerinde artış

0 3

2018 yılında enflasyon oranının yüzde 130 bin olduğu Venezuelada geçtiğimiz ay P2P Bitcoin ve Dash işlemleri tüm zamanların rekorunu kırdı.

Son 5 yıldır siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın sürdüğü Venezuelada ekonomi sorunları baş gösterdi. Ülkede gıda ve ilaç tedariğinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. 

1990lı yıllarda Zimbabve dolarında yaşanan hiperenflasyon vakasının bir benzerinin görüldüğü ülkede elektrik kesintileri ve protestolara sahne oluyor.

2018 yılında enflasyon oranı yüzde 130 bin ile rekor seviyeye ulaşan Venezuelada Merkez Bankası geçtiğimiz mayıs ayında yayınladığı raporla enflasyon oranını 2016 yılında yüzde 274 2017de yüzde 863 ve 2018de yüzde 130 bin 060 olarak duyurmuştu.

Hiperenflasyona teslim olan ülkede para biriminde günden güne yaşanan değer kaybı sebebiyle Venezuelalılar daha fazla kayıp yaşamamak adına paralarını günlük ihtiyaçları için hızla harcıyor.

Venezuelada çok sayıda kişi Venezuela bolivarının istikararı güvenmiyor ve bu sebeple Venezuelalılar tasarruflarını saklamak adına farklı seçenekleri değerlendiriyor.

Venezuelalıların tercih ettiği farklı seçeneklerden biri de kripto paralar. Ülkede kripto varlık sahibi kişi sayısı günden güne artıyor. Ülkede Dash ve Bitcoin alımı popüler hale gelmeye başlıyor.

Yakın zamanda Ledger Journaldan Jackie Johnsonın yaptığı araştırmada ekonomik istikrarsızlık yaşayan ülkelerde kripto paralara ve özellikle Bitcoine olan ilginin arttığı yönünde bir tespit yapılmıştı.

Jackie Johnsonın tespiti LocalBitcoins tarafından da verilerle destekleniyor. LocalBitcoins Venezuela ve Arjantinde 2018 ve 2019 yıllarında P2P Bitcoin işlemlerinde dikkate değer artış yaşandığını rapor etmişti.

Twitterda kripto para analizi yapan Rhythm adlı hesap 2013 yılında 1 milyon dolar değerinde Venezuela bolivarı sahibi olan kişilerin parasının bugün 37 centten daha az değere sahip olduğu tespitinde bulundu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku