Ve kripto para üzerinden alınacak vergi oranı belli oldu

0 8

Güney Kore hükümeti kripto para ticaretinden elde edilen gelir için yüzde 20 vergi alacak.

22 Temmuzdaki vergi komisyonu toplantısının ardından Ekonomi ve Maliye Bakanlığı yeni kuralları detaylandıran revize vergi düzenlemesini yayımladı.

Bakanlık “Sanal Varlık İşlem Gelirleri Üzerinden Vergilendirme” başlıklı bölümde yeni kuralları hem kişilerin (yerleşik ve yerleşik olmayan) hem de yabancı şirketlerin sanal varlıklarının şu an vergilendirilmediği notuyla paylaştı.

Güney Kore Hükümeti kripto para birimlerinin; hisse senetleri ve türev işlemlerinden elde edilen gelirlere benzer rejimler altında vergilendirildiği diğer ülkelerin yaklaşımına işaret ederek sanal varlıklar için vergilendirmenin gerekli olduğunu belirtti.

GÜNEY KORE’NİN YENİ KRİPTO VERGİ KURALLARI

Güney Kore’deki yeni düzenleme kapsamında sanal para ve maddi olmayan duran varlıklardan elde edilen kazançlar yıllık olarak hesaplanan vergiye tabi gelir olarak sınıflandırılacak. Yılda kazanılan 25 milyon Won altındaki sanal varlıklardan elde edilen gelir asgari eşiğin altına düştüğü için vergilendirilmeyecek.

Asgari eşiğin üstünde vergi oranı olarak belirlenen yüzde 20 ise Güney Koredeki diğer vergilendirilebilir gelirlerin ve sermaye kazanımlarının çoğunun temel vergi oranına eşit.

Güney Kore borsalarında işlem yapan yerleşik olmayan kişiler ve yabancı şirketler de vergilendirilecek. Yeni kurallar uyarınca Kore borsaları işlem kazançlarından verginin düşülmesinden ve Kore gümrük idaresine ödenmesinden sorumlu olacak.

Yeni vergi düzenlemesinin ulusal mecliste 3 Eylülden önce onaylanması ve 1 Ekim 2021de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku