Uzmanlara Göre Kripto Para Piyasasındaki Düşüş Ne Zaman Son Bulacak?

0 165

Analitik platformu CryptoQuant’ın CEO’su ve kurucusu Ki Young Ju, Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasasında meydana gelen ve BTC fiyatını 55 bin dolar seviyesinden 47.600 dolar seviyesine düşmesine neden olan gelişme üzerine Twitter’dan açıklamalarda bulundu.

Ju, düşüşe rağmen Bitcoin temellerinin hala güçlü olduğunu söyledi.

“Aşırı Kaldıraçlı Uzun Pozisyonların Neden Olduğu Teknik Düzeltme”

Ki Young Ju, düşüşün bir düzeltme olduğuna ve bunun kripto para borsalarında aşırı kaldıraçlı uzun pozisyonların bir sonucu olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, Ju, Bitcoin temellerinin güçlü kaldığını savunuyor ve piyasa soğuduktan sonra ki bu birkaç hafta sürebilir, kripto para biriminin tırmanışına devam edeceğini de ekliyor.

Ünlü kripto para analisti Crypto Michael ise 50 bin dolar altına inilmesi durumunda sıradaki desteğin 45 bin dolar olduğunu vurgulamıştı. Daha önce başarılı bir destek olan 45 bin dolar, yine çalışabilir ve buranın altına inilmesini engelleyebilir.

Popüler kripto para analisti Manye ise konu hakkında yaptığı açıklamada 45 bin dolar gelene kadar düşüşlerin bitmeyeceğini ve bu hafta sonunun bir hayli kanlı geçeceğini ifade etti.

Ayrıca, Bitcoin’deki Güney Kore Kim-Chi primi yüzde 26’dan sıfıra düştü.

 Düşüşün Nedenleri

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatındaki düşüşün belki de temel nedeni; çok hızlı ve çok fazla yükselmiş olmasından kaynaklanabilir. Bazı makro göstergeler boğa piyasasının zirveye yaklaştığını gösteriyordu, hatta bazıları birkaç hafta içinde zirveye ulaşılabileceğini. Yani Piyasanın büyük bir düzeltme yaşaması oldukça mantıklı. 2017’in önceki boğa piyasası, yüzde 40 civarında birkaç düzeltme kaydetmiş, ancak bunların her biri birkaç haftalık bir süre içinde yeniden satın alınmıştı.

Büyük fiyat düşüşünün bir başka cevabını ise, bugünün 1.55 milyar dolarlık opsiyon vadesinde olabilir. Geçen ayın opsiyon vadesi dolduğunda bazı yatırımcıların 80 bin dolarlık bir Bitcoin üzerine bahis oynadığını düşündüğünüzde, bu yatırımcıların bugün zarar göreceği tahmin edilebilir.

Altcoinler için ise durum sanıldığından çok daha kötü gibi gözüküyor. Bu düşüş öncesinde Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yüzde 49 seviyesine kadar gerilemiş durumdayken düşüşün başlaması ile beraber BTC’nin piyasa hakimiyeti yeniden yüzde 52 seviyesinin üzerine çıktı. Bu da genel düşüşte altcoinlerin çok daha sert etki altında kaldığını göstermekte.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku