Analist: Altın İçin Gözler Bu Veriler ve Seviyelerde!

76

Altın fiyatı, perşembe günü ulaştığı on bir günün en düşük seviyesi olan 1.786 dolardan küçük bir toparlanma girişiminde bulunuyor. Piyasa uzmanlarına göre değerli metalin fiyatı, önemli olay riskleri öncesinde dolarda kar elde etmekten fayda sağlayabilir. Ayrıca analist Anil Panchal altına yönelik tahminlerini paylaşıyor.

Gelişen piyasa modu, dolara ağırlık vererek altının toparlanmasına yardımcı oluyor

Altın (XAU/USD), cuma günkü Asya seansının başlarında dördün ilk haftalık düşüşüne hazırlanırken 1.790 dolar civarında kalıyor. Sarı metal, aralık ayı ABD istihdam raporu öncesinde piyasanın temkinli havasıyla 12 günün en düşük seviyesine yakın seviyelerde seyrediyor. Buna rağmen ayılar, ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelen son sert işaretler konusunda umutlu olmaya devam ediyor. Değerli metal, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları’nın yöneticilerin sert politika önyargısını iletmesi ve daha hızlı bir faiz artırımı önermesiyle en son Fed yorumları faiz artışlarını desteklemesinin ardından önceki gün birkaç günün en düşük seviyesine geriledi. Bununla birlikte, St. Louis Fed Başkanı James Bullard mart ayında faiz artırımı için bastırırken, San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı ve FOMC üyesi Mary C. Daly, ekonomiyi dengede tutmak için faiz oranlarını yükseltme gereğini belirtti.

Daha sıkı para politikası ve bilanço değişikliğine yönelik artan baskının ardından, ABD Hazine getirileri birkaç günün en yüksek seviyesini yeniledi. Bununla birlikte, ABD 10 yıllık Hazine getirileri, yüzde 1,728’e yakın 2,5 baz puanlık günlük kazançla kapanmadan önce dokuz ayın en yüksek seviyesini yüzde 1,75’e çıkardı. Aynı şey, kötümser veriler ayıları daha küçük kayıplarla karşılamaya itse bile Wall Street kriterleri üzerinde ağırlık yarattı. Bunların yanı sıra Güney Afrika covid varyantı olan Omicron’a ilişkin korkular da ABD Hazine getirilerini destekliyor ve altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Fransa’da Omicron’dan daha hızlı yayılan yeni bir virüs varyantının bulunmasının da piyasa duyarlılığını zorlayarak değerli metal üzerinde baskı oluşturuyor. Analist Anil Panchal’a göre ilerde, Omicron’un piyasa korkuları değerli metalin satıcılarını teşvik edebilir. Ancak analiste göre ABD istihdam verilerinden gelen iyimser beklentiler göz önüne alındığında, Fed’in sert retoriğinin haklı çıkması muhtemel görünüyor. Bu da hazine getirilerini ve ABD dolarını yükseltebilir ve altının fiyatlarına ağırlık verebilir.

Altın fiyatları için izlenmesi gereken seviyeler

Altının grafiklerini inceleyen Anil Panchal’a göre 200-DMA seviyesinin açık bir şekilde kırılması, sarı metalin satıcılarını umutlu tutmak için kötümser MACD sinyallerine ve RSI geri çekilmesine katılıyor. Ancak, ağustos ayından itibaren 1.780 dolara yakın yukarı eğimli bir trend çizgisi metallerin aşağı yönlü hareketine meydan okuyor. Kriptoarena.com olarak sıklıkla analizlerine yer verdiğimiz Panchal’a göre ayılar 1.780 dolarlık desteği ele geçirirse, aşağı yönlü iki aylık bir yatay alana doğru 1.760 dolar civarında bir artış ihtimali göz ardı edilemez. Bununla birlikte, daha fazla zayıflık, altın fiyatlarını Eylül ayının en düşük seviyesi olan 1.721 dolar doğru düşüşe karşı savunmasız hale getirecek.

Deneyimli analiste göre ayrıca, altın alıcılarını ekim ayındaki 1.814 dolarlık zirveye ve 1.831 dolara yakın en yüksek dalgalanmaya yönlendirmeden önce düzeltici geri çekilmenin bir süre 200-DMA’lık 1.800 doların üzerinde kalması gerekiyor. Panchal ayrıca Temmuz ve Eylül aylarında ulaşılan zirvelerin, kasım ayındaki 1.877 dolarlık engebeli yolda boğaları test etmek için 1.834 dolar civarında önemli bir direnç ve ardından 1.850 dolar eşiği sunduğunu belirtiyor. Genel olarak, altının fiyatları düşüş eğilimine işaret ediyor. Ancak kilit destek çizgisi, Aralık ayı için çok önemli ABD istihdam raporu öncesinde satıcıları zorluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku