Usta Analistler, Altın ve Bitcoin’de Bu Seviyeleri Bekliyor!

482

Altın, bugüne kadarki en iyi performansı ile lider kripto para birimi Bitcoin’i geçerken, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim, yatırımcıların Bitcoin yerine altına yönelmelerine sebep oluyor. Piyasadaki pek çok faktörü inceleyen analistler Bitcoin ve altına yönelik tahminlerini ortaya koyuyor.

Bitcoin’in performansı altının performansının altında kalıyor

Altın seansın başında 1.915 dolar seviyesine dokunduktan ve sekiz ayın en yüksek seviyelerinde işlem gördükten sonra ons başına 1.900 dolar civarında tutunuyor. Öte yandan yılbaşından bugüne, Bitcoin yaklaşık yüzde 18 düşerken, altının fiyatı neredeyse yüzde 4 arttı. Bu, altının oldukça dar bir aralıkta kaldığı ve Bitcoin’in kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara yükseldiği geçen yılki tanıdık ticaret modelinden bir geri dönüş olarak görülüyor. Bu yüksek seviyeye ulaştığından beri, Bitcoin yüzde 45 oranında düşüş kaydetti. Piyasalar şimdi Batılı liderlerin Rusya’ya karşı potansiyel yaptırımlarını dikkatle izliyor. Commerzbank analisti Daniel Briesemann konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Bunun ne zaman olacağı henüz belli değil. Ukrayna’ya herhangi bir askeri birlik konuşlandırılması muhtemelen bir işgalle eşdeğer görülecektir. Batı muhtemelen Rusya’ya yaptırım uygulayarak tepki verecekti. ABD yönetimi şimdiden Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulamayı planlıyor. Altın, tüm bu kargaşanın ortasında güvenli liman olarak talep görmeye devam ediyor.

Yedi ayın en düşük seviyesine gerileyen Bitcoin’in altına göre fiyatı karşılaştırıldığında bir Bitcoin artık sadece 19,9 ons değerinde altın alıyor. Bu oran Ekim ayında 37 onsta zirve yaptı. Jeopolitik belirsizlik ve enflasyon endişeleri, sarı metali güvenli liman olarak tutma iddiasını artırdı. Bununla birlikte, birçoğunun dijital altın olarak adlandırdığı Bitcoin, yatırımcılar başka yerlerde güvenlik aradığı için ABD hisse senedi piyasasının performansını yakından yansıttı. 22V Araştırma Teknik Strateji Başkanı John Roque, ABD/Rusya/Ukrayna arasındaki son gerilimin ardından Bitcoin’in ciddi anlamda zayıfladığını ve altının performansının altında kaldığını belirtiyor. Altına karşı Bitcoin’i inceleyen Roque, durumun altını desteklediğini belirterek şunları söylüyor:

Bitcoin’in 30.000’e geri dönmesini ve ardından orada kırılmasını istiyoruz ve altının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını beklemeye devam ediyoruz.

Analistlere göre altın fiyatı için beklenmesi gereken seviyeler

Bazı kripto uzmanları 2024 yılına kadar büyük bir ralli beklemediklerini açıkladı. Kripto borsası Huobi’nin kurucu ortağı Du Jun bu hafta CNBC’ye verdiği demeçte, Bitcoin’deki bir sonraki boğa piyasasının bir sonraki “halving” gerçekleştiğinde sadece iki yıl içinde geleceğini söyledi. Huobi kurucu ortağı Du’ya göre, bu döngünün ardından, Bitcoin’de bir sonraki boğa piyasası 2024’ün sonundan 2025’in başına kadar gerçekleşmeyecek. Bitcoin’in sınırlı arzı ve halving süreci, büyük fiyat artışlarını mümkün kılıyor. Bitcoin halving’i her dört yılda bir gerçekleşirken Bitcoin işlemlerinin madencilik ödülü yarıya iner. Bu da yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girme oranını düşürür. Son Bitcoin halving’i Mayıs 2020’deydi.

Altın için analistler, Ukrayna’daki durumun tırmanmaya devam etmesi halinde ons başına 1.900 doların üzerinde daha fazla kazanç öngörüyorlar. Commerzbank analisti Daniel Briesemann Ukrayna krizinin daha da tırmanması durumunda, artan riskten kaçınma nedeniyle altının talepte kalacağına inanıyor. Analiste göre bu da fiyatının muhtemelen daha fazla kazanç sağlayacağı anlamına geliyor.  Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere altın için yeni rekor zirveler de göz ardı edilmiyor. TheTechnicalTraders.com baş piyasa stratejisti Chris Vermeulen, altının bir yıl içinde ons başına 2.700 dolara, ardından beş yıl içinde 7.400 dolara yükselebileceğini belirtiyor. Vermeulen konuya dair şu açıklamayı yapıyor:

Kıymetli metallerde oldukça büyük bir süper döngüye giriyoruz. Sanırım 2019’da başladık ve bu altın için yaklaşık beş yıllık bir döngü ve hisse senetleri için çok zor bir yıl oldu. Çok uzun bir boğa piyasası… Borsalar geç aşamalara gelince emtiaların canlandığını görüyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku