Üst düzey yönetici: “CBDC yayınlamak için yakın bir plan yok”

0 0

Yeni Zelanda Merkez Bankası başkan yardımcısı Christian Hawkesby ülkenin bir CBDC yayınlamak için “yakın bir planı” olmadığını ifade etti.

Yaptığı konuşmada Hawkesby bankanın para ve ödeme teknolojilerinde daha fazla ilerleme konusunda açık fikirli olduğunu ve CBDC araştırmalarına aktif olarak katıldığını söyledi ve “Halkın ihtiyaçlarını karşılayan para birimi çıkarmak için yeni ve bütünsel bir yaklaşım benimsemeliyiz. Daha yapılacak çok iş olduğunu biliyoruz. Henüz tüm cevaplara sahip değiliz ve onları yalnız bulmayı da beklemiyoruz. Ancak Yeni Zelanda ile birlikte çalışarak şimdi ve gelecekte “para üzerinde” olmak istiyoruz” dedi…

RBNZ’nin guvernör yardımcısı ayrıca nakit paranın çok sayıda faydasının altını çizerek bunların “şimdiye kadar elektronik parayla çok iyi kopyalanmadığını” iddia etti.

Hawkesbyye göre bu avantajlar arasında yasal ihale parası anında “yüz yüze” ödeme acil durum çevrimdışı yedek ödemelerin yanı sıra tasarruf ve ödemelerde mahremiyet ve özerklik yer alıyor.

Hawkesby’nin açıklaması ABD’nin Federal Rezerv başkanı Jerome Powell’ın son iddialarını yansıtıyor. 19 Ekimde Powell ABDnin kullanıcı gizliliği ve güvenliği de dahil olmak üzere potansiyel bir CBDC ile ilgili tüm soruları yanıtlayana kadar ABDnin dijital dolar vermeyeceğini söyledi.

Powell “CBDC Amerika Birleşik Devletleri için bunu doğru yapmanın ilk olmaktan daha önemli olduğu konulardan biridir” diyerek ülkede hala güçlü bir nakit talebi olduğunu vurguladı.

Hawkesby ayrıca işlemsel kullanımındaki düşüşe rağmen ülkedeki nakit dolaşımının artmaya devam ettiğini vurguladı. “Bu büyük olasılıkla bazıları için bir değer deposu olarak yararlı olmasından kaynaklanıyor” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku