Ünlü Milyarder: Altın’ı Sepete Koyun! Ama Bundan Kaçının!

190

Piyasaların daha sert politikalar benimseyen bir Fed ve yeni COVID varyantı Omicron’a yönelik endişeleri üzerine Bridgewater Associates kurucusu Ray Dalio, yatırımcılara nakitten uzak durmalarını hatırlatarak enflasyon tarafından yenileceğini belirtti. Ünlü milyarder ayrıca altın yatırımcılarına da önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Ünlü milyarder, yatırımcılara portföylerini dengelemeleri tavsiyesinde bulunuyor

Dünyanın en büyük hedge fonlarından biri olan Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio geçtiğimiz salı günü CNBC’ye verdiği demeçte, nakitin güvenli bir yatırım olmadığını çünkü enflasyon tarafından vergilendirileceğini belirtiyor. Dalio, piyasanın volatil olduğu dönemlerde anahtarın iyi dengelenmiş bir portföye sahip olmak olduğunu ifade ediyor. Piyasada sürekli bir şeylerin değiştiğini belirten Dalio yatırımların transfer edilmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Altın yatırımcılarına da önemli tavsiyelerde bulunan ünlü milyarder konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullanıyor:

Bir portföyü dengelemeyi bilin. Hisse senetleri düştüğünde, tahvil piyasasının, altının yükseldiğini görürsünüz. Servet aktarıldığı kadar yok olmaz. Ve bu yatırımları nasıl dengeleyeceğinizi biliyorsanız, bu en önemli şeydir. Güvenli, dengeli bir portföy içinde olun. Getirinizi düşürmeden riskinizi azaltabilirsiniz.

Dalio’nun yorumları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın sorunlu enflasyon ışığında varlık alımlarının azaltılmasını hızlandırmaktan bahsetmesiyle altın fiyatlarının düşüşe geçmesi ve ABD borsasının zarar görmesinin ardından geliyor. Kriptoarena.com olarak daha önce belirttiğimiz üzere, geçtiğimiz salı günü, Powell ABD Senatosuna ABD merkez bankasının birkaç ay önce daralmayı tamamlamayı düşüneceğini ifade etmişti. Powell konuya ilişkin olarak şunları vurguluyor:

Bir sonraki toplantımızda, varlık alımlarımızı birkaç ay önce tamamlayıp tamamlamamayı tartışmamız uygun olur. Yüksek enflasyon baskıları, güçlü işgücü piyasası verileri, güçlü harcama verileri gördük. Dolarla yapılan her bir varlık alımı krediyi artırıyor. ABD ekonomisi güçlü ve enflasyonist baskılar yüksek.”

Fed Başkanı’nın enflasyona yönelik yorumlarının ardından altın fiyatları düşüşe geçti

ABD Merkez Bankası başkanlığına yeniden aday gösterilen Jerome Powell ayrıca “enflasyon geçicidir” ifadesini bırakmanın en iyisi olduğunu belirterek, daha kalıcı enflasyon riskinin daha yüksek olduğunu da sözlerine ekliyor. Fed Başkanı, konu enflasyon olduğunda Fed’in tahmin edemediği şeyin arz sorunları olduğunu da sözlerine ekliyor. Altın fiyatları anında bir tepki olarak önceki kazançlarından vazgeçerek günlük en yüksek seviyesi olan 1.811,40 dolardan 40 dolar düşüşle 1.771,20 dolara düşüyor.

Powell’ın sert yorumlarına yanıt olarak Dow Jones Sanayi Ortalaması 625 puan düşerken, S&P 500 yüzde 1,7 ve Nasdaq yüzde 1,3 oranında düşüşe geçiyor. Aralık ayı vadeli Comex altın işlemleri ise yazım sırasında gün içi yüzde 0,40 düşüşle 1.774,87 dolardan işlem görüyor. Analistler, aralık ayı ticareti yarın başlayacağı için daha fazla piyasa volatilitesi öngörüyor. Allianz Investment Management kıdemli yatırım stratejisti Charlie Ripley konuya ilişkin olarak şunları kaydediyor:

Gerçek şu ki, güçlü bir ekonomik zeminle birleşen daha sıcak enflasyon, Fed’in tahvil alım programını gelecek yılın ilk çeyreği gibi erken bir tarihte sona erdirebilir. Nihayetinde, Powell’ın yorumlarının şu düşünceyi pekiştirmesiyle enflasyona ilişkin geçici görüş resmi olarak sona erdi. Yükselen fiyatların gelecek yıla kadar devam etmesi muhtemel. Ufukta politikada potansiyel değişiklikler olmasıyla birlikte, piyasa katılımcıları bu keşfedilmemiş bölgede ek piyasa volatilitesini beklemeli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku