Ünlü Kriptograf, patentinin Hal Finney için bir engel olduğunu söyledi

0 3

Tatsuaki Okamoto “elektronik nakit” patentinin neden Hal Finneye kendi elektronik para birimini yaratma arzusunda bir engel sunmuş olabileceğini açıklıyor.

Altı anahtar patent

6 Aralık 2004ten bir süre önce Hal Finney patent başvurusunda “blind-signature based cash systems” konulu bir araştırma yaptı. Sitesinde bu tür altı patentin bir listesini yayınladı:

“Bu elektronik nakit kullanmayı düşünenler için yararlı olabilir.”

Patentlerin dördü David Chaum diğer ikisi Okamoto ve meslektaşı Nippon Telegraph Kazuo Ohta tarafından yazıldı.

Okamoto şu anda NTT Researchte Kriptografi ve Bilgi Güvenliği Laboratuarının direktörü olarak görev yapıyor ve 100den fazla patente sahip bulunuyor.

Okamoto’nun ecash ve Nakamoto’nun Bitcoini

Okamoto patentinde özetlenen ecash sistemi ile Bitcoin (BTC) arasındaki farkları gösteren şemalar hazırladı.

Her iki çözüm de takma adlar olarak ortak anahtarlar ve işlemleri yetkilendirmek için özel anahtarlar kullanıyor. Bununla birlikte Okamoto’nun önerisinde güvenilir bir taraf işlemleri değiştirirken Bitcoin güvenilmezdir.

Güvenilmez sistem – önemsiz başarı yok

Bu temel fark göz önüne alındığında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin teklifinin güvenilmez bir elektronik nakit sistemi için ilk başarılı çerçeve olduğudur. Onunla gelmek önemsiz bir başarı değildi; Chaum’un DigiCash ve Nakamoto’nun Bitcoin’i arasında yaklaşık 30 yıl gibi bir süreç vardır.

“Okamoto” Finneye “Nakamoto” hakkında fikir verdi mi?

Birçoğu Finneyin Satoshi Nakamoto veya en azından takma adın arkasındaki ekibin bir parçası olduğuna inanıyor. İlgi alanları uzmanlığı ve erken Bitcoin katılımının yanı sıra başka bir gerçek Dorian Satoshi Nakamotonun komşusu olan bu teoriyi güçlü bir şekilde destekliyor. Googleın Bitcoin teklifi yayınlanmadan önce Satoshi Nakamoto için tek bir sorgu döndüremeyeceği düşünüldüğünde bu tesadüfün ürkütücü olduğu düşünülüyor. Finney Satoshi Nakamoto takma adının arkasında olsaydı Tatsuaki Okamotonun çalışmalarına aşina olması takma adın seçiminde de rol oynamış olma olasılığı bulunuyor.

Okamoto ünlü kriptografik posta listelerinin bir parçası olmadığını ve Hal Finneyi kişisel olarak bilmediğini söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku