Ünlü CEO’dan Etherem 2.0 eleştirisi

0 0

FTX borsasının kurucu ortağı ve CEOsu Sam Bankman-Fried Ethereumun (ETH) merkezi olmayan finansın (DeFi) büyümesini idare edemeyeceğine inanıyor.

Defiant Podcastten Camila Russo ile konuşan Bankman-Fried Ethereum blok zincirinin DeFinin gelişimini sınırladığını ve bunun etrafından dolaşmanın tek yolunun diğer ağlar üzerine inşa etmek olduğunu söylüyor.

“Bir noktada bunun üstesinden gelemeyeceğimiz çok açık. Ya Ethereum üzerine inşa edeceğiz ya da gerçekten heyecan verici olacağını düşündüğümüz bir şey inşa edeceğiz ama ikisini birden değil. “

Ekibinin heyecan duydukları yeni bir şey inşa etmeye çalıştıkları her seferinde “Ethereum blok zincirinin iş hacmini büyüklük sırasına göre hemen aştıklarını” belirtti.

Bankman-Fried hızı ve altyapısı nedeniyle Solana blok zincirinde DeFi projesi Serumu oluşturmaya karar vermeden önce Ethereum dahil 30dan fazla blok zincirini test ettiğini iddia ediyor.

Bankman-Fried DeFinin bir gün bir milyar insan tarafından kullanılabileceğine inanıyor bu da blok zincirlerinin on rakamlı bir kullanıcı tabanını desteklemek için ölçeklendirme kapasitelerini önemli ölçüde genişletmesi gerektiği anlamına geliyor. ETH 2deki ölçeklendirme iyileştirmeleri bile SBFnin aklındaki şeyler için yeterli kapasite sağlamaz:

“Ethereumdan sadece 100 kat daha hızlı değil Ethereumdan milyonlarca kat daha hızlı olmalıyız.”

Son aylardaki DeFi patlaması sırasında Ethereum destekli DeFi protokollerinin artan popülaritesi Ethereum ağını ağır bir şekilde tıkadı – ücretler 15 doların üzerine çıktı. Ethereum 2 tam olarak operasyonel olduğunda 100 ila 1000 kat arasında ölçeklenebilir.

Yine podcastte yer alan Solananın CEOsu ve kurucusu Anatoly Yakovenko Bankman-Friedin düşüncelerini yineledi ve Ethereumun mevcut sürümünün o kadar kötü tasarlandığını saniyede 15 işlem ağı için donanım gereksinimlerinin ihtiyaç duyduğunun çok altında olmadığını belirtti.

Ancak herkes Ethereumu iptal etmiyor. DappRadar iletişim direktörü Jon Jordan Haziran ayında Cointelegrapha Ethereum 2.0ın DeFiye büyük fayda sağlayacağına inandığını söyledi. Parçalama zincirlerinin ve Proof of Stake (PoS) fikir birliği modelinin getirilmesinin DApplerin en temel sorunlarından bazılarını çözeceğine ve işlem hızını ve verimliliğini önemli ölçüde artıracağına inanıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku