Ünlü CEO’dan Etherem 2.0 eleştirisi

Abone Ol
Ünlü CEO’dan Etherem 2.0 eleştirisi
Emre Boran
 • 11 Kasım 2020
 • Yazar:

  FTX borsasının kurucu ortağı ve CEO'su Sam Bankman-Fried, Ethereum'un (ETH) merkezi olmayan finansın (DeFi) büyümesini idare edemeyeceğine inanıyor.

  Defiant Podcast'ten Camila Russo ile konuşan Bankman-Fried, Ethereum blok zincirinin DeFi'nin gelişimini sınırladığını ve bunun etrafından dolaşmanın tek yolunun diğer ağlar üzerine inşa etmek olduğunu söylüyor.

  "Bir noktada, bunun üstesinden gelemeyeceğimiz çok açık. Ya Ethereum üzerine inşa edeceğiz ya da gerçekten heyecan verici olacağını düşündüğümüz bir şey inşa edeceğiz, ama ikisini birden değil. "

  Ekibinin heyecan duydukları yeni bir şey inşa etmeye çalıştıkları her seferinde, "Ethereum blok zincirinin iş hacmini büyüklük sırasına göre hemen aştıklarını" belirtti.

  Bankman-Fried, hızı ve altyapısı nedeniyle Solana blok zincirinde DeFi projesi Serum'u oluşturmaya karar vermeden önce Ethereum dahil 30'dan fazla blok zincirini test ettiğini iddia ediyor.

  Bankman-Fried, DeFi'nin bir gün bir milyar insan tarafından kullanılabileceğine inanıyor, bu da blok zincirlerinin on rakamlı bir kullanıcı tabanını desteklemek için ölçeklendirme kapasitelerini önemli ölçüde genişletmesi gerektiği anlamına geliyor. ETH 2'deki ölçeklendirme iyileştirmeleri bile, SBF'nin aklındaki şeyler için yeterli kapasite sağlamaz:

  "Ethereum'dan sadece 100 kat daha hızlı değil, Ethereum'dan milyonlarca kat daha hızlı olmalıyız."

  Son aylardaki DeFi patlaması sırasında, Ethereum destekli DeFi protokollerinin artan popülaritesi, Ethereum ağını ağır bir şekilde tıkadı - ücretler 15 doların üzerine çıktı. Ethereum 2 tam olarak operasyonel olduğunda, 100 ila 1000 kat arasında ölçeklenebilir.

  Yine podcast'te yer alan Solana'nın CEO'su ve kurucusu Anatoly Yakovenko, Bankman-Fried'in düşüncelerini yineledi ve Ethereum'un mevcut sürümünün o kadar kötü tasarlandığını, saniyede 15 işlem ağı için donanım gereksinimlerinin ihtiyaç duyduğunun çok altında olmadığını belirtti.

  Ancak herkes Ethereum'u iptal etmiyor. DappRadar iletişim direktörü Jon Jordan, Haziran ayında Cointelegraph'a Ethereum 2.0'ın DeFi'ye büyük fayda sağlayacağına inandığını söyledi. Parçalama zincirlerinin ve Proof of Stake (PoS) fikir birliği modelinin getirilmesinin DApp'lerin en temel sorunlarından bazılarını çözeceğine ve işlem hızını ve verimliliğini önemli ölçüde artıracağına inanıyor.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Ethereum 2.0 ile ilgili her şey

  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.