Ünlü analistten kritik Bitcoin ve altın yorumu

0 0

Üst düzey Bloomberg analistinin altının yükseleceğine dair yorumu Bitcoinin de benzer yukarı yönlü bir hareket edeceği anlamına geliyor.

Firmanın kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone Ağustos güncellemesinde değerli metalin fiyat yörüngesinin hızlanmasını beklediğini söyledi. Analist ABD dolarının düşüşü ve hisse senetlerinde düzeltme beklentilerinin öncülüğünü yaptığı “elverişli makroekonomik temellerden” olumlu ipuçları aldı.

Analist “Dolarda ayı piyasaları ve hisse senetleri ortaya çıktığında altın önemli ölçüde arkasına rüzgarı alacaktır” dedi.

Altın 3 bin dolar olacak

Altın ons başına 2011in en yüksek seviyesi olan 1.920 doları aştıktan sonra bu ağustos başında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kıymetli metal daha sonra kazançlarının bir kısmını zirveye yakın artan satış baskısıyla kaybetti. Birçok analist düzeltmeyi Altın boğa koşusunun sonu olarak görürken Bay McGlone gibi bazıları bahislerini devam eden yukarı yönlü ivme lehine yaptı.

Stratejist Ağustos notunda altının uzun vadeli bir boğa koşusu gibi görünen şeyin erken aşamasında olduğunu söylüyor. Merkez bankalarını açık uçlu nicel genişleme programları başlatmaya iten ve şu hala devam eden mali krizi vurguladı.

Bu şimdiye kadar ABD doları üzerinde olumsuz bir baskı yarattı ve “altının yukarı doğru gidişatını hızlandırdı.”

McGlone “Merkez bankalarının esas olarak enflasyonu teşvik etmek için para basması kıyaslama değeri deposu için sağlam bir temeldir. Altın 2008de yaklaşık 700 dolara düştü ve 2011de 1.900 dolara yakın zirveye ulaştı. Bu yılki 1.470 dolara yakın düşük kapanıştan 27 kat benzer bir hız artışı 2023 yılına kadar 4 bin dolara yaklaşacaktır” şeklinde konuştu

Daha yüksek enflasyon korkusuyla koşan mevcut boğada değerli metalin en az 3 bin  dolara ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin 20 bin dolar olacak

Bay McGlone daha önce Bitcoini benzer bir yukarı doğru yörüngede öngörmüştü.

Analist Haziran güncellemesinde kripto para biriminin bu yılın sonunda 20 bin dolara ulaşabileceğini  çünkü giderek daha elverişli olan temel ve teknik faktörleri öne sürdüğünü söyledi. 

“Bitcoin 2019u yaklaşık 7 bin dolardan kapattı ve daha sonra zirveye doğru bir hareketi tercih etti. McGlone Bitcoin geçen yıl yaklaşık 14 bin dolardı ve aynı yörüngeyi takip ederse 2020de neredeyse iki katına çıkacaktır ”dedi.

Bu arada analist Bitcoinin arkasındaki makro faktörlerle altını destekleyen potansiyel boğa koşusunun arkasındaki makro faktörlerin aynı olduğunu dile getirdi. Merkez bankalarının parasal gevşeme politikasının yatırımcılar arasında Bitcoine olan talebi daha da artırdığını söyledi. Ayrıca bu kripto para biriminin fiyat oynaklığını da azalttı.

McGlone yaptığı açıklamada “Bitcoinin fiyatının son on yılın çoğunda yaptığı şeyi yapmayı bırakması için beklenmedik bir şey olması gerekiyor: takdir etmek” dedi. “Talep ve benimseme metrikleri kripto varlığının benzersiz sabit arz niteliğine kıyasla olumlu olmaya devam ediyor.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku