Bitcoin mi yoksa altcoin almak mı? Hangisinin önü daha açık?

0 127

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu şimdiye kadar yüzde 80in üzerinde arttı ve sadece sekiz ayda 155 milyar dolarlık şaşırtıcı bir artış kaydetti. Hem Bitcoin hem de altcoinlerden gelen büyük artış toplam piyasa değerini 432 milyar dolara çıkardı. Bu seviyenin özelliği ayı piyasasının ilk başladığı Nisan 2018den bu yana tekrar gözden geçirilmemiş bir seviye olması.

Peki bu durum nasıl yorumlanmalı?

Ayı piyasasının sona erdiğinin ve kripto para birimlerinde yeni bir boğa piyasasının başlamak üzere olduğunun bir işareti olarak değerlendirilmeli mi?

Total Crypto Market ayı öncesi pazar kilometre taşına ulaştı

2017nin sonlarında Bitcoin farklı bir yükselişe geçti ve Ethereum ICO patlaması nedeniyle patladı. Yutturmaca spekülasyon ve yeni (o sırada) duyulmamış bir teknoloji üzerine inşa edilen yükselen varlık sınıfından muazzam bir kazanç elde edildi.

Bir yıldan kısa bir süre içinde piyasanın değeri 20 milyar doların altından yaklaşık 800 milyar dolara yükseldi. Ralli birçok milyoner yarattı.

Ancak işler bir süre sona hiçte beklendiği gibi gitmedi. Balon patladı ve para geri aktı ve birçok altcoinde yüzde 84ten yüzde 99a kadar değişen bir düşüşe neden oldu. Kripto para piyasası değeri 760 milyar dolarlık zirveden sert bir şekilde gerileyerek 90 milyar dolara kadar düştü…

Ayı piyasası ilk olarak aralık ayı sonlarında ve ocak ayının başlarında patlamadan sonra başladı. Ancak Nisan 2018e kadar gerçekten yüksek vitese geçmedi. Bu noktada kripto piyasası kabaca 432 milyar dolar değerindeydi.

2020: Altcoin ve Bitcoin yılı

Bitcoin hisse senetleri altın petrol ve hemen hemen her şeyi geride bırakarak bugüne kadar 2020nin en iyi performans gösteren ana finansal varlık konumunda. Ancak Bitcoinin ötesinde kripto piyasasının geri kalanı en yüksek sıradaki kriptoyu büyük bir farkla geride bıraktı.

Aşağıdaki iki tabloyu karşılaştırdığımızda (biri toplam altcoin piyasa değerini diğeri de BTCUSD günlük grafiğini gösteriyor) altcoinlerin Bitcoinden çok daha fazla yükselişe geçtiği net bir şekilde görülüyor.

Ancak geçen yıl hikaye çok farklıydı. Parabolik hale gelen devasa Bitcoin yükselişi altcoin piyasasından kalan sermayenin neredeyse tamamını emdi ve kripto analistleri kaosu hızlıca etiketledikleri için bir altcoin kıyametine neden oldu.

Altcoinleri çevreleyen olumsuz duygular BTC hakimiyetinin aniden yükselmesine neden oldu ancak Bitcoini piyasanın geri kalanına karşı ağırlayan ölçü o zamandan beri istikrarlı bir düşüş trendi izliyor.

Altcoinlerin kripto analistlerinin altcoin sezonu dediği durumda keskin bir iyileşme sağlamasına izin verildi.

Altcoinlerin neden Bitcoinden daha iyi performans gösterdiğine gelince kimse tahmin edemez. Ancak eski tüm zamanların en yüksek seviyelerine dönmek için genellikle önlerinde Bitcoinden çok daha fazla imkan var. Bu gerçek Bitcoin yükselmeye devam ederse altcoinlerin uçması için çok daha fazla alan olabileceği anlamına da geliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku