Ünlü Analiste Göre Kripto Para Birimlerine Yönelik En Büyük Tehdit Bu Olacak

0 135

Analist ve yönetici Phillip Gillespie, Çin’in dijital yuan’ı piyasaya sürmesinin, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin geleceği için iyi bir gelişme olmayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Kripto para şirketi ve likidite sağlayıcısı B2C2 Japan’ın genel müdürü Bloomberg’e, Çin’in merkez bankası dijital para birimini (CBDC) aktif olarak kullanmaya başlamasıyla, ülkenin kripto para birimi sektörünü kısıtlayabileceğini söyledi.

“Dijital bir yuan piyasaya sürülmesi, kriptoda para piyasasına en büyük risklerden biri olacak.”

Gillespie, yeni düzenleyici önlemlerin, Tether’in (USDT) bölgenin kripto para pazarında yasaklanma olasılığını gördüğü için Çin pazarından gelen “muazzam miktarda likiditeyi” bozabileceğini söylüyor.

Yuan’ları tokena dönüştürmek Çin’de zaten yasak, ancak vatandaşlar, Bitcoin (BTC) ve diğer dijital para birimleri ticareti yapmak için, çözüm olarak dolar sabitlenmiş stablecoin Tether’i kullanıyor.

Gillespie, Çin’in USDT kullanımını yasaklaması durumunda büyük bir likidite şoku yaşanabileceği uyarısında bulunurken, bunun gelecekte büyük sorunlara neden olabileceğini düşünüyor.

“Ne olacağı belli, büyük bir panik satışı olacak.”

Bu arada, Tether CTO’su Paolo Ardoino, CBDC’lerin stabilcoinler üzerindeki potansiyel etkisini küçümsüyor.

“Tether’in başarısı,  CBDC’lerin nasıl çalışabileceğine dair bir plan sağladı. Dahası, CBDC’lerin Ethereum veya Bitcoin gibi halka açık blockchainlerinde bulunması pek olası değildir. Bu son olgu, özel olarak verilen stabilcoinlere bırakılabilir.”

Ekim ayında, Çin’in elektronik para birimi, dört milyon ayrı işlemde, 2 milyar yuan (299 milyon dolar) hareket ederek büyük bir yol kat etti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku