Ünlü Analist Austin Arnold Devasa Fiyat Manipülasyonu Konusunda Uyarıda Bulundu

0 24

Altcoin Daily adlı programın sunucusu Austin Arnold, kripto para piyasalarının önümüzdeki aylarda bazı devasa fiyat manipülasyonlarına ev sahipiliği yapabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Yayınladığı yeni bir videoda, kripto para analisti Austin Arnold, Mayıs ayında Chicago Ticaret Borsası (CME) tarafından Bitcoin (BTC) mikro vadeli işlemlerinin (0,1 Bitcoin için sözleşmeler) piyasaya sürüleceğine dikkatleri çekti. Austin Arnold, geleneksel piyasa aktörlerinin BTC’ye fiilen sahip olmak veya onu elinde tutmak zorunda kalmadan kripto paranın fiyatını etkileyebileceğini belirtti.

Austin Arnold, sözleşmelerin perakende yatırımcıları hedeflediğini ve yatırımcılara lider kripto para biriminin fiyatını manipüle etmeleri için tamamen yasal bir zemin sağladığını belirtiyor. Austin Arnold şunları ekledi:

”Vadeli işlem sözleşmelerinin sahtekarlığa karşı savunmasız olduğu bilinen bir gerçek. Bu yüzden, birçok sözleşmenin gerçekleştirilme niyeti olmadan açıldığı sahte düşüş veya yükseliş hissi yaratılacak. BTC vadeli işlem söleşmelerinin sona erme tarihlerinin de  uzun süredir Bitcoin fiyatındaki düşüşlerle alakalı olduğu düşünülüyor. Nihayetinde, eğer büyük yatırımcılar bunu CME sözleşmelerinin şu anda sunduğu şeyle yapabiliyorsa, bu iyi bir şey, çünkü küçük yatırımcıya bu türevlere eşit maruz kalma sağlıyor. Bu aynı zamanda kötü bir şey, çünkü bu piyasa manipülasyonuna yol açacak. CME Kripto para vadeli işlemleriyle, yatırımcıları ve trader’ların Bitcoin’i elinde tutmaları gerekmez. Diital bir cüzdana ihtiyacınız yok. Çünkü Bitcoin vadeli işlemeleri, finansel olarak halledilir. Yani fiat para üzerinden hesaplanır ve bu nedenle gerçek Bitcoin takası içermiyor”

Her Durumda Etkiliyor

Austin Arnold, CME’nin şu anda Bitcoin için mikro vadeli işlemlerine sahipken, Ethereum için halihazırda önemli hacim seviyelerinde işlem gören normal boyutlu sözleşmelerine de sahip olduğunu söylüyor. Austin Arnold şunları söyledi:

”Şu anda Bitcoin için sadece mikro sözleşmeler mevcutken, CME zaten Ethereum için düzenli sözleşmelere sahip. Borsa, geçtiğimiz ay Ethereum vadeli işlem sözleşmelerini de başlattı ve bunlar her gün ortalama olarak işlem gören yaklaşık 767 sözleşme veya lansmandan bu yana her gün ortalama 38 bin ethereum’a eşdeğer işlem görüyor. Yani Bitcoin sahibi olsanız da Ethereum tutsanız da bu sizi etkiliyor”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku