Ünlü Analist Açıkladı: Bitcoin e (BTC) Yatırım Yapmak İçin Doğru Zaman mı?

0 0

Yatırımcılar küresel salgının ortasında dünyanın lider kripto para birimi için tarihi bir 2020yi kapatmaya çalışırken Noel hafta sonu boyunca Bitcoin fiyatı rekorları alt üst etti.

Tek bir Bitcoin Noel döneminde yaklaşık 25 bin dolarda tarihi bir zirve yaptıktan sonra Pazar akşamı son kontrolünde CoinDeskte 27 bin doların üzerinde bir rekorla işlem görüyordu.

Bitcoin fiyatları 2020de şimdiye kadar yaklaşık yüzde 280 arttı. Karşılaştırıldığında Dow Jones Industrial Average DJIA 2020de yaklaşık yüzde 6 S&P 500 endeksi SPX yüzde 15 arttı. Nasdaq Bileşik Endeksi COMP ise bugüne kadar neredeyse yüzde 43 arttı.

Bu artış doların değer kaybına karşı BTCyi potansiyel bir korunma olarak gören kurumsal yatırımcılar ve ana akım şirketlerin artan ilgisine bağlanıyor. Bitcoin birçok kişi tarafından 2008 mali krizinin yarattığı ekonomik katliamın ardından 2009daki oluşumunun bir parçası olan doların devalüasyonuna karşı bir önlem olarak görülüyor.

Eleştirilere rağmen BTCye ilgi çığ gibi büyüdü 

Bitcoin karşıtları Bitcoinin zayıf hava ile desteklenen teknolojik bir yenilik olduğu ve çökmezse bile bir noktada varlığının düzenleneceği konusunda uyarıyor.Ancak bu meraklıların mevcut Bitcoin rallisini finansal piyasalarda daha derin bir değişimin başlangıcı olarak ilan etmesini engellemedi.

PayPal PYPL geçtiğimiz günlerde platformundaki kullanıcıların Bitcoin ethereum ETHUSD Bitcoin Cash BCHUSD  ve Litecoin LTCUSD gibi diğer kripto para birimlerini satın almalarına izin verdi. Squarein SQ popüler Cash App uygulaması ayrıca kullanıcıların Bitcoin alıp satmasına da olanak tanıyor

Cumartesi günü Skype ve Twitter Inc. gibi şirketlere yapılan başarılı yatırımlar için Silikon Vadisinde adını duyuran bir girişimci olan Tim Draper attığı bir tweette Bitcoin fiyatlarının 2022 veya 2023e kadar mevcut seviyelerden 10 kat artacağını söyledi. 

 COVID-19un neden olduğu ekonomik krizle mücadele etmek için şimdiye kadar hükümetler ve merkez bankaları tarafından harcanan trilyonlar Bitcoin gibi dijital varlıkların yükselişine destek olarak görülüyor.

  BTC yatırımı ve riskleri 

Finansal piyasalarda ortaya çıkan en cezbedici sorulardan biri portföy modellemesidir: Bitcoin ortalama bir yatırımcının portföyüne uyuyor mu ve eğer öyleyse hangi oranda?

Gerçek şu ki kimse gerçekten bilmiyor.

Birçok danışman yalnızca önemli bir kayba dayanacak mali kaynaklara sahip olanların dijital varlıklara yatırım yapmayı düşünmesi gerektiğini öne sürüyor. Ve böylesi yatırımlarda bile Bitcoini genel portföyün yüzde 1 ila yüzde 5i arasında küçük bir kısmı oluşturması gereken bir varlık olarak görülüyor.

Academy Securities piyasa stratejisi başkanı Peter Tchir Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada:”Bitcoinin portföyünüzde küçük bir rolü olabileceği görüşündeydim ancak bu bir para birimi değil son derece spekülatif olarak değerlendirilmelidir.” dedi.

Tchir finansal piyasalardaki birçok varlıkta olduğu gibi Bitcoinin hareketinin aşırı faiz oranları veya FOMO nedeniyle yatırımcıların erken benimsemedikleri bir varlığın fiyatını artırması nedeniyle yükselebileceğini de sözlerine ekledi.

Araştırmacı ayrıca Robinhood gibi popüler yatırım uygulamalarını kullanan bireysel yatırımcıların Bitcoin rallisinin arkasında olabileceğini ve 2017de gözlemlendiği gibi varlığın 20 bin dolara ulaşmaya yakın büyük bir geri çekilme karşısında benzer şekilde savunmasız hale gelebileceğini söyledi. BTC 36 aylık bir yükselişe başlamadan önce 3 bin dolara civarında düşmüştü. 

Fakat birçok analist ve yatırım uzmanının belirttiği gibi 2020 rallisinin arkasındaki nedenler ve temeller gerek kurumsal yatırımın ciddiyeti ve doların kan kaybetmesi gerekse de Bitcoin karşıtlarının fikirlerini değiştirip varlığa yönelmeleri nedeniyle daha sağlam ve uzun soluklu görünüyor. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku