Ukrayna, Rusya’nın Kripto Para Cüzdanlarını Engelliyor!

23

Ukrayna hükümeti, Rus askeri kampanyası için fon toplamaya bağlı kripto para cüzdanlarına el koydu ve bloke etti. Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamaya göre, birçok yabancı kripto şirketi Ukrayna’nın fonlara el koymasına destekçi oldu.

Kripto para cüzdan adresleri niçin engelleniyor?

Güvenlik Servisi’nin şu anda fonları takip ettikleri ve aynı zamanda onları Ukrayna’nın yetki alanına aktardıkları bildiriliyor. Bir Rus vatandaşının bu fonları Ukrayna’yı işgal eden Rus kuvvetlerine geri gönderdiği bildirildi. Ukrayna Güvenlik Servisi, cüzdan adreslerinde bulunan bu fonları ele geçirmek ve engellemek adına özel bir mekanizma kullandı. Kiev’deki yetkililer, ekosistemde yer alan cüzdana adresleri yoluyla toplandığını ve doğudaki Rus yanlısı ayrılıkçı güçler adına askeri teçhizatlara harcanmak üzere yönlendirildiğini iddia ediliyor.

kripto para

Ukrayna Güvenlik Servisi, Rus tarafında savaşan birlikler için kripto para birimleri yoluyla para toplamayı engellemek için kullanılan bir mekanizmayı benimsemişti. Rus ordusu, Rus yanlısı ayrılıkçı bölge Luhansk ve Donetsk’i destekleyen özel bir askeri operasyonla Ukrayna sınırını geçtiğinde, çatışmalar bir anda tam ölçekli bir savaşa yol açmıştı. Fonları göndermekten ve toplamaktan sorumlu olan kuruluş, işgalin başladığı zamandan şimdiye kadar kripto para birimlerini Rus kuvvetlerinin ihtiyaçları için kullanan bir gönüllü olarak tanımladı.

Dijital cüzdan adresinde 22 bin dolar değerinde fon bulunduğu belirtildi

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Ukrayna Güvenlik Servisi’nin bu hamlesi, devlet kurumu tarafından yabancı kripto para şirketlerinin yardımıyla toplanan somut kanıtlar sonrasından geldiği aktarılıyor. Ajans, ele geçirilen para miktarını takip etmeye ve Ukrayna yargı yetkisine aktarmaya odaklanmış durumda olduğu belirtildi. Ukrayna Ulusal Polisi ve Başsavcılık temsilcileri de operasyonun bir parçası olarak rol alıyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcından bu yana sosyal medya kampanyaları yardımıyla bağış topladı. Çatışma sırasında her iki taraf da askeri çabalara yardım etmek adına bağışlara bağlı kaldı. Ağustos ayında Ukrayna, savaş malzemeleri için 54 milyon dolar değerinde kripto para bağışı harcaması gerçekleştirdi. Medya kampanyasını yürütebilmek adına kişi, diğer ortakların benzer gönderilerini dağıtan ve toplanan fonların nasıl kullanıldığını bildiren ilgili fotoğraf ve video içerikleri oluşturmuştur.

Destekler için sosyal medya kanalları kullanıldı

Gönüllülerin çatışmanın son aşamasında maddi yardım alabilmek için sosyal medya platformlarını kullandığı bildirildi. Ukrayna ve Rus güçleri de savaşı kazanmak için kripto para birimleri ile bağışları kabul ediyorlar. Ukrayna tarafından geçtiğimiz hafta savaş malzemelerine harcamak adına 54 milyon dolar bağışta bulunuldu. Ülkenin merkez bankası kripto para işlemlerini yasaklamasına rağmen, Ukrayna’daki kripto ticaret hacmi oldukça güçlü. Temmuz ayında Rusya’da dijital ödeme yöntemleri ve işlemleri Başkan Vladimir Putin tarafından yasaklandı. Blockchain analiz firması Chanalysis tarafından sunulan son raporlar, geçtiğimiz günlerde Rusya’yı destekleyen 54 grubun olduğunu bildirdi. Temmuz sonunda 2.2 milyon dolar değerinde kripto bağışı toplandığı belirtildi. Bu bağışların ise ağırlıklı olarak Bitcoin ve Ethereum üzerinden yapıldığı aktarılıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak bitcoinist
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku