Bu Avrupa Ülkesi Bitcoin (BTC)’i Yasal Para Birimi İlan Etmeye Hazırlanıyor

140

Bitcoin, daha fazla ülke onu bir para birimi standardı olarak benimsemeye dikkat ettiğinden, küresel bir fenomen haline geliyor. Uzmanlara göre Ukrayna, Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden bir sonraki ülke olma yolunda ilerliyor.

Ukrayna, BTC benimsemesi için El Salvador’a heyet gönderdi

Ukrayna’nın Bitcoin’e daha fazla eğildiğine dair göstergeler hükümetin nihai hedefinin El Salvador gibi çift para birimine sahip bir ülke olmak olabilir. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, kripto para birimini ülkenin mali gündeminin en üstüne koymak için bir plan oluşturmadan önce El Salvador’daki meslektaşlarıyla görüşmek üzere bir heyet gönderdi. Profesör Vyacheslav Evgenyev, planın Ukrayna’nın 2023’ün başında Bitcoin (BTC)’i yasal para birimi olarak kabul etmek ve hatta belki de sonunda ülkenin mevcut para birimi olan Grivna’yı aşamalı olarak kaldırması olduğuna inanıyor.

Profesör, Ukrayna’nın El Salvador ile pek çok benzerliği olduğu için bunun gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu düşünüyor. Ülke ayrıca birçok Bitcoin madencisini çekebilecek çeşitli bir enerji karışımına sahip. Hepsinden öte, Ukrayna genç bir nüfusa ve güçlü komşusunun gölgesinden çıkmak için güçlü bir arzuya sahip. Profesör’ün açıklaması şu şekilde:

Projenin tamamlanması, uluslararası finans otoritelerinin desteği olsun veya olmasın, iki yıldan az sürecek ve Bitcoin’in Ukrayna’nın baskın para birimi haline geldiğini görecek.

Pek çok ülke, Bitcoin benimsemesini arttırıyor

Kripto para birimlerine yasal statü veren ülke sayısı artıyor. Daha geçen hafta Ukrayna, kripto para birimlerine yasal statü kazandırmak için “Sanal Varlıklar Üzerine” bir yasa tasarısını onayladı. Tasarı, ülkedeki kripto para birimlerini ilk kez yasal olarak tanıyor. Yasanın, milletvekillerinin henüz oy kullanmadıkları kripto para birimi işlemlerinin vergilendirilmesiyle ilgili ülkenin vergi kanununda yapılan değişiklikleri onaylamasının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, daha önceki bir hamlede, ülkenin merkez bankasına bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma yetkisi veren bir yasayı onayladı.

Benzer şekilde, Panama’da, geçen hafta Panamalı yasa koyucu Gabriel Silva tarafından kripto para birimlerini düzenlemek için bir yasa tasarısı önerildi. Charles Hoskinson gibi kilit piyasa gözlemcileri ve oyuncularının belirttiği gibi, El Salvador, Bitcoin’i ülkedeki doların yanında yasal bir para birimi haline getiren Bitcoin Yasasını kabul ederek diğer ülkelerin izlemesi gereken tonu istemeden belirledi. El Salvador’un cesur adımı için görmeyi beklediği sonuçlar arasında Moneygram ve Western Union gibi havale şirketlerine ödenen ücretlerin düşürülmesi ve böylece ülkenin GSYİH’sının artırılması yer alıyor. Başkan Nayib Bukele’nin tahminlerine göre, ülkedeki havale şirketleri, ülkeden elde edilen yıllık karda 400 milyon dolar kadar azalma görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Zycrypto.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku