İsviçre Bankası UBS’den Altın Yatırımcılarına Uyarı: Pozisyonlarınızı Kapatın!

59

İsviçre merkezli banka UBS, giderek daha iyiye giden ekonomik şartlarla birlikte altın pozisyonlarından çıkılmasını ya da pozisyonların hedge edilmesini tavsiye ettiği rapordan sonra altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı.

Altın 1600 dolara düşebilir

Altın , beklenenden daha iyi gelen ABD istihdam verilerinin, Federal Rezerv’in yakında büyük parasal teşvikleri azaltmaya başlayabileceğine dair veriler üzerine geçtiğimiz hafta zaten düşmeye başlamıştı Bu hafta yatırımcılar, faiz indirimi için olası zaman çizelgesi hakkında daha fazla ipucu Başkan Jerome Powell’ın konuşmasını beliyorlar. Fed’in son toplantısının tutanaklarınına dair veriler ve ABD perakende satış rakamları Çarşamba günü açıklanacak.

Stratejist: Altın Fiyatlarının Toparlanması Bir Ay Sürebilir!
 

Bloomberg analisti Schnider Pazartesi günü Bloomberg TV röportajında, fiyatların ons başına 1.600 dolara düşebileceğini, gümüşün ise ons başına 22 dolara veya daha altına düşebileceğini söyledi.  Goldman Sachs, tüketici ve merkez bankası alımları arttıkça, altın fiyatların yıl sonuna doğru 2 bin dolara ulaşacağını tahmin ederken, uzun vadedeki fiyat konusunda farklı görüşler ortaya çıkmaya başladı.

UBS: pozisyonlarınızı kapatın

Değerli metal son zamanalrın en kötü dönemini geçirirken, altın fiyatları, UBS’in yatırımcıları küresel iyileşme ve doların güçlenme riskine karşı altın pozisyonlarıyla ilgili uyarmasından ardından haftaya düşüşle başladı. UBS Asya Pasifik Kur ve Emtia Müdürü Dominic Schneider, müşterileri ile paylaştığı bir raporda şunları söyledi:

 Eğer altında taktiksel bir pozisyonunuz varsa kapatın, stratejik bir pozisyonunuz varsa hedgeleyin. Giderek daha iyiye giden küresel ekonomik sistem piyasaların daha düşük bir seviyede dengeye ulaşacağının bir işareti. Böyle riskli bir bir durumda neden çok fazla güvenli varlık tutasınız ki.

Ünlü Ekonomistten Çarpıcı Altın Yorumu: Uzun Vadede En İyi Yatırım Seçeneği mi?
 

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan tüketici güven endeksinden sonra, yatırımcılar altın fiyatının uzun vadede artacağından şüphe duymaya başladı. Değerli metalin yatırımcıları bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşmayı ve varlık alımı azaltımı takvimiyle ilgili daha fazla ipucu için çarşamba günü açıklanacak olan Fed tutanaklarını yakından takip edecek. Değerli metalin fiyatının bu gelişmelerden etkilenmesi bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Livemint.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku