ABD’de Tüketici Güven Endeksi Açıklandı: Altın Fiyatları Etkilenecek mi?

36

Altın piyasası, hayal kırıklığı yaratan tüketici güven endeksi verilerinin ardından, fiyatların önemli bir direnç seviyesinin üzerine çıkmasıyla birlikte yenilenen bir güvenli liman olma talebi ve teknik satın alma baskısı görüyor.

Tüketici güven endeksi beklentilerin altında: fiyat etkilenebilir

Cuma günü, Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi,  Temmuz ayındaki 81.2 değerinden 70.2’ye düştüğünü ortaya koydu. Konsensüs tahminleri, tüketici duyarlılığındaki düşüş nedeniyle verilerin beklentileri önemli ölçüde kaçırdı. Altın piyasası, tüketici iyimserliğindeki düşüşün ardından büyük bir yükseliş yakalıyor gibi görünüyor. Aralık altın vadeli işlemleri en son, gün için yüzde 1.48 artışla ons başına 1.780 dolar’dan işlem gördü.

Ünlü Ekonomistten Çarpıcı Altın Yorumu: Uzun Vadede En İyi Yatırım Seçeneği mi?
 

Altın fiyatları, Michigan Üniversitesi Tüketici Duyarlılığı Endeksindeki keskin düşüşün ardından seansın en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyor. Raporda, tüketici duyarlılığı anketi direktörü Richard Curtin şunları söyledi:

Tüketiciler, Ağustos ayının ilk yarısında çarpıcı bir güven kaybı bildirdiler. Duyarlılık Temmuz seviyelerinden yüzde 13’ten fazla düştü. Geçtiğimiz 50 yılda, Duyarlılık Endeksi, tümü ekonomideki ani olumsuz değişikliklerle bağlantılı diğer altı ankette yalnızca daha büyük kayıplar kaydetti.

Delta varyantı altın fiyatlarını etkileyecek

ABD ekonomisi son dönemlerin en yüksek enflasyonunu yaşarken, Delta varyantı da giderek boy göstermeye başladı. Aşılanmasın artmasıyla düzelen piyasaalrın yeni varyant ile tekrar bir türbülansa girebileceği tahmin ediliyor. Yeni kaotik ortam altın fiyatları üzerinde büyük bir etki gösterebilir. Richard Curtin raporunda ayrıca şu açıklamaya da yer verdi:

Ağustos başındaki kayıplar gelir, yaş ve eğitim alt gruplarında yaygındı ve tüm bölgelerde gözlendi. Ayrıca kayıplar, kişisel finanstan ekonominin beklentilerine, enflasyon ve işsizlik dahil olmak üzere ekonominin tüm yönlerini kapsıyordu. Delta varyantı nedeniyle pandeminin yeniden canlanmasının bir mantık ve duygu karışımı ile karşılandığından şüpheleniliyor.Tüketiciler, ekonominin performansının önümüzdeki birkaç ay içinde azalacağını doğru düşünüyorlar, ancak olumsuz ekonomik değerlendirmelerdeki olağanüstü artış aynı zamanda duygusal bir durumu da yansıtıyor. Olumsuz tablo,   pandeminin yakında sona ereceğine dair umutlardan azalmasından kaynaklanıyor. Altın fiyatları bu süreçten kesinlikle etkilenecek.

Varlık Enflasyonu Yükselmeye Devam Edecek: Altın ve Gümüş Fiyatlarına Dikkat!
 

Raporun bileşenlerine bakıldığında, Mevcut Koşullar Endeksi Temmuz’daki 84,5 seviyesinden 77,9’a geriledi. Beklentiler Endeksi, bir önceki okuma olan 79’dan 65.2’ye geriledi. Raporda ayrıca tüketicilerin enflasyonun yüksek seviyelerde kalmasını beklediğine de dikkat çekildi. Bir yıllık enflasyon beklentileri, Temmuz ayındaki yüzde 4,7’lik okumadan yüzde 4,6’ya düştü. Yeni enflasyon verileri de altın fiyatı üzerinde şüphesiz büyük bir etki yaratacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku