Twitter saldırısının arkasında kimler var?

0 3

Bu ayın başlarında yapılan Bill Gates Elon Musk ve Barack Obama gibi isimlerin yanı sıra Apple Uber ve çeşitli kripto para birimi borsaları gibi şirketlere ait hesapların da içerisinde bulunduğu Twitter hesaplarını hackleyen üç kişi bir dizi siber suçla suçlandı.

Hackerların sahte bir BTC hesabı oluşturarak Twitterın VIP hesaplarını hacklemesi sonrasında bu hesaplardan sahte bir hesaba yapılan herhangi bir Bitcoin mevduatını ikiye katlama vaadinde bulundukları ve ardından mağdurların bu sahte hesaba yatırdığı BTCyi çaldıkları iddia ediliyor.

Kaliforniyanın Kuzey Bölgesi ABD Savcısı David Anderson bir video açıklamasında Twitter gibi sosyal platformlara hayatımız için önemli olan haberlere ve diğer bilgilere erişmek için giderek daha fazla güveniyoruz. Twitterdaki VIP hack gibi olaylar bu bilgi platformlarına olan güveni zedeliyor” dedi.

Anderson FBI Gizli Servis IRS ve İngilterenin Ulusal Suç Ajansından federal yetkililerle birlikte suçlamaları açıkladı.

İnternet üzerinde işlenen suçlar işleyen kişilere göre gizli olarak görünebilir ancak gizli diye bir şey söz konusu değildir. Hacker topluluğunda Twitter hackleme gibi saldırıların anonim ve sonuçsuz kalacağına dair yanlış bir inanç bulunuyor.

İngiltere Bognor Regisden diğer adı “Chaewon” olan on yedi yaşındaki Mason Sheppard ABD Adalet Bakanlığı tarafından tel sahtekarlığı kara para aklama ve korumalı bilgisayara kasıtlı erişim komplosu ile suçlandı.

Mason Sheppardın annesi Lorrainein bilinmek istemeyen altmışlı yaşlardaki bir komşusu binlerce dolar değerinde Bitcoin çalmakla suçlanan İngiliz gencin babasının yaklaşık beş yıl önce vefat ettiğini söyledi ve devam etti :

Annesi Lorraine kocası Mark öldükten sonra Bay Sheppardı tek başına büyüttü. Lorrainei tanıyorum o çok güzel biri. Masonu yıllardır görmedim ama her zaman çok hoş bir delikanlıydı. Babası Mark yaklaşık beş ya da altı yıl önce öldü. Bu olay gerçekten şoke edici. Buralarda hiç kimse herhangi bir polis faaliyeti görmedi.

Ailenin 250.000 £luk evinde bulunan orta yaşlı bir kadın ise Twitter soruşturması ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Söyleyecek hiçbir şeyim yok. Lütfen bizi yalnız bırakın.

İkinci sanık Floridanın Orlando şehrinde Rolex adıyla da tanınan 22 yaşındaki Nima Fazeli güvenli bir bilgisayara kasıtlı olarak erişilmesine yardımcı olmakla suçlandı.

Adalet Bakanlığı üçüncü sanığın çocuk olması dolayısıyla tanımlanmamasına karar verdi.

Bununla birlikte Floridadaki Hillsborough County Eyalet Savcılığı tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre saldırının arkasındaki beynin otuz suçlama ile karşılaşan Tampa Floridadan 17 yaşındaki bir çocuğun olduğu bildirildi.

Hillsborough County Eyalet Savcılığı Florida yasasının reşit olmayanların uygun olduğunda bu gibi finansal dolandırıcılık davalarında yetişkin olarak suçlanmasına izin verdiğini bildirerek reşit olmayan sanığın bir yetişkin olarak yargılandığını belirtti.

Adalet Bakanlığına göre 100.000 doları aşkın bir dolandırıcılık girişimi neticesinde henüz bir kesinlik kazanmamakla birlikte suçlu bulunanlardan Sheppard 45 yıl ve Fazeli 5 yıl hapis cezası ile yargılanacak.

Sanıkların hesapları saldırıya uğrayan Twitter VIP kullanıcılarını ve BTC gönderen kişileri mağdur ettiği söylendi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku