Gıda sektöründe Blockchain tabanlı denetim

0 24

Çin teknoloji devi Tencent 31 Temmuzda Blockchain tabanlı bir Şarap İzlenebilirlik Platformu (WTP) oluşturma amacıyla Çinin en büyük ve en eski şarap üreticisi Changyu ile ortaklık kurdu. Ülkenin yerli şarap endüstrisi kapsamında bir ilke imza attığını belirtti.

Changyu platformun şarap yapımı ve satış sürecinin her aşamasını izlemek için tasarlandığını aktardı. Üretilen her şarap şişesi için benzersiz bir izlenebilir sertifika verecek.

Tüm süreç Blockchain ağında kayda geçecek. Şişelerin üzerinde yer alan taranabilir QR kodları sayesinde tüketiciler şarabın gerçekliğini doğrulayabilecek. Ayrıca QR kodu üzüm türleri kökenleri yağış seviyeleri sıcaklık bilgileri ve türevleri gibi plantasyon verilerini sunacak.

Blockchain ağının distribütörlerin ve satış noktalarının sahte şişeleri yakalamasına ve kalite kontrol testlerinde başarısız olan şişeleri tanımlamasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

Cointelegraph daha önce Nemden Symbolun şarap endüstrisinde şarap sahteciliği sorunlarına çözüm getirmek amacıyla Blockchain çözümleri oluşturduğunu bildirdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku