Twitter saldırısı, Bitcoin in popülerliğini sosyal medyada artırdı

0 0

Koordine bir saldırının dün yüzlerce yüksek profilli Twitter hesabının ele geçirilmesine neden olduktan sonra sosyal medyadaki kripto paralardan bahsedildi tavan yaptı.

Kripto para analitiği şirketi LunarCrushtan elde edilen verilere göre Bitcoinin sosyal medyada bahsedilme son 24 saat içinde yüzde 343 artarken Bitcoinin çeşitli ağlarda gördüğü sosyal katılım yüzde 658 arttı.

Bill Gates ve Elon Musk da son Bitcoin aldatmaca saldırısında hedef haline geldi

Twitter hackle ilgili haberler orman yangını gibi yayıldı. İlk olarak bir dizi Bitcoin traderı ve kripto para borsası hesaplarının kaçırıldığını görünce “CryptoForHealth” adlı bir Bitcoin aldatmaca hakkında tweet attı. Dolandırıcılık Elon Musk Kanye West Jeff Bezos Joe Biden Barack Obama ve Bill Gatesin aldatmaca paylaşmasıyla hızlı bir şekilde kripto Twitterın ötesine geçti.

Çoğu benzer dolandırıcılık gibi atılan mesajda 5 bin Bitcoin hediyesine hak kazanmak için bir adrese Bitcoin göndermeleri için kullanıcılara çağrı yapıldı.

Yüzlerce yüksek profilli doğrulanmış Twitter hesabı Twitter Desteğinin “koordineli sosyal mühendislik saldırısı” olarak adlandırdığı dolandırıcılık tarafından hedeflendi. Bilgisayar korsanları büyük olasılıkla Twitter’ın kendi çalışanlarından bazılarını hedef aldı ve hesapları ele geçirmelerini sağlayan dahili sistemlere ve araçlara erişmeyi başardı. Basın zamanı itibariyle bilgisayar korsanları 100.000 dolarlık BTCnin biraz üzerinde çalmayı başardılar.

Kripto paralar dikkat çekiyor

Bunun gibi kripto para dolandırıcılığı endüstride oldukça yaygın olsa da en etkili politikacıları ve sanatçıları hedef alması onu çok eşsiz kılıyor. Birkaç saat içinde çözülmesine rağmen aldatmaca yüz milyonlarca insana ulaşmayı başardı.

Birçoğu kötü tanıtımın kesinlikle Bitcoine faydadan daha fazla zarar vereceğine inanıyordu çünkü ana akım medya hala kripto pazarını tehlikeli ve güvenilmez olarak görme eğiliminde. Bununla birlikte saldırının ilk sonucunun Bitcoinin benimsenmesi üzerinde genel bir olumlu etkisi olduğu görülüyor.

Kripto para analitiği şirketi LunarCrushtan elde edilen verilere göre Bitcoini çevreleyen sosyal medya etkileşimi son 24 saat içinde hızla yükseldi ve birçok ölçüm tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. LunarCrush kripto endüstrisindeki sosyal eğilimleri analiz etmek ve gerçek zamanlı ticaret bilgileri sunmak için yapay zeka ve makine öğreniminden yararlanır.

Bitcoin için genel sosyal katılım son 24 saat içinde yüzde 8892 arttı ve LunarCrush’ın verileri şu anda tüm sosyal medya kanallarında 38 milyardan fazla gönderi yorum retweet ve beğeni kaydediyor. Bitcoin için toplam sosyal hacim dünden beri neredeyse yüzde 500 arttı.

LunarCrush tarafından sağlanan verilere bakarak Twitter saldırısının Bitcoin için genel olarak olumlu bir olay olduğu ortaya çıktı. Twitter önümüzdeki haftalarda böyle bir yüksek profilli güvenlik ihlali sonrasında ele alınacak olsa da Bitcoin için tek sonucun ana akım medyada turbo yüklü bir farkındalık olduğu görülüyor.

Reklamın kötüsü olamayacağına göre bu saldırı da Bitcoin için faydalı bir reklamdı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku