Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki fark nedir?

0 2

Bitcoin Cash Ağustos 2017de Bitcoinden ayrıldı ve ayrılan en başarılı madeni para haline geldi. Peki ikisini ayıran şeyler ne?

2009daki lansmanından bu yana Bitcoin 100den fazla kez bölündü – çoğu başarısızlıkla sonuçlandı.

Bitcoin Cash Ağustos 2017de Bitcoinden ayrıldı ve şu anda en başarılı olanı.

Artırılmış bir maksimum blok boyutu ve gelişmiş komut dosyası oluşturma özellikleri Bitcoin Cashi Bitcoinden ayırır ancak Bitcoin Cash aynı zamanda daha merkezidir.

On yıldan fazla bir süre önce dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) gizemli Satoshi Nakamoto tarafından icat edildi ve piyasaya sürüldü.

O zamandan beri Bitcoin birkaç yükselme geçirdi ve 100den fazla kez bölündü. Bu çabaların çoğu lansmanından aylar sonra düz bir şekilde düştü ancak Bitcoin Cash (BCH) eğilimi yakalamayı başardı ve bugüne kadar Bitcoinden ayrılan en başarılı varlık oldu.

Bu ölçeklendirme sorununu çözmek için Yıldırım Ağı ve çeşitli yan zincir ölçekleme seçenekleri de dahil olmak üzere bir dizi zincir dışı ölçeklendirme çözümü geliştirildi. Ancak Bitcoin ABC (blockchain geliştiricisi Amaury Séchet tarafından yönetiliyor) zincir üzerinde ölçeklemeyi sürdürmeye çalıştı (çevrimdışı işleme veya yan zincirlere güvenmeden) Ağustos 2017de Bitcoin protokolünün bir dalını başlattı. İşlemlerin boyutunu azaltarak Bitcoinin ölçeklenebilirliğini biraz geliştirerek daha fazlasının bir bloğa sığmasına izin veren Segregated Wıtness(SegWit) güncellemesini kullandı.

Bu yeni bölüm Bitcoin Cash olarak bilinen yeni bir kripto para birimi üretti bu da orijinal Bitcoin kod tabanını SegWit yükseltmesi olmadan ve maksimum blok boyutu 8 MBa yükseltti.

Bitcoin ve Bitcoin Cash: 1MB’ karşı 32MB blokları

Muhtemelen Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki ana teknik fark her bir ağın izin verdiği maksimum blok boyutudur.

Bitcoin için her bloğun boyutu kabaca 1 MB ile sınırlıdır ancak yukarıda belirtilen SegWit yükseltmesinin faydaları nedeniyle başarıyla çıkarılan blok örnekleri vardır. Öte yandan Bitcoin Cash maksimum blok boyutuna 32MB (Mayıs 2018de 8MBden artırıldı) sahiptir. Bu değişiklik her bloğa dahil edilebilecek işlem sayısını ve Bitcoin Cash ağının genel hızını önemli ölçüde artırdı.

Bitcoin Cash ilk olarak Bitcoin tarafından uygulanan 10 dakikalık ortalama blok keşif süresini tutar. Bu işlemlerin iki zincir arasında yaklaşık olarak eşit derecede hızlı bir şekilde doğrulandığı anlamına gelir ancak her bir Bitcoin Cash bloğuna daha fazla işlem sıkılabileceğinden Bitcoin Cash ağının genel verimi saniyede yaklaşık 100 işlemdir (tps) – sadece 7 tps ile karşılaştırılır ve Bitcoin için bu (SegWit ile 14 tps).

Bitcoin Cash daha büyük bloklara sahip olduğundan ancak Bitcoine kıyasla çok daha az gerçek işlem olduğundan daha düşük ücretlerden de yararlanır. Şu anda ortalama Bitcoin Cash işlem ücreti yaklaşık 0.5 sent Bitcoin için 2.07 dolar.

Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki diğer farklılıklar

Artan maksimum blok boyutu ve SegWit desteği eksikliğinin yanı sıra Bitcoin Cash Bitcoinden farklı şekillerde farklıdır. Birincisi opcode olarak bilinen birkaç ek komut / fonksiyona sahiptir. 2018 yılında Bitcoinde devre dışı bırakılan birkaç opcod Bitcoin Cash zincirinde yeniden etkinleştirilirken tamamen yeni olanlar da eklendi. Bu fark Bitcoin Cashe Bitcoin üzerinden gelişmiş akıllı sözleşme işlevselliği sağlar.

Bitcoin Cash Bitcoinden daha merkezi olarak düşünülebilir. Şu anda tek bir havuz Bitcoin Cash hash oranının dörtte birinden fazlasını kontrol ederken bir araya gelen ilk üç havuz hash oranının yüzde 55inden fazlasını oluşturuyor. Nispeten en büyük Bitcoin havuzu karma oranının yaklaşık yüzde 17.7sini kontrol ederken ilk üçü yüzde 47nin altında katkıda bulunmaktadır.

Genel olarak Bitcoin ve Bitcoin Cash hırs ve amaç bakımından benzerdir ancak Bitcoin Cash tarafından sunulan tartışmalı teknik gelişmelere rağmen Bitcoin benimsenme konusunda çok daha başarılı olmuştur.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku