Twitter CEO su Trump a Gelen Yasak ve Bitcoin Hakkında Açıklama Yaptı!

0 0

 Twitter CEOsu Jack Dorsey şirketin geçen hafta ABD Başkanı Donald Trumpı platformdan neden yasakladığını açıklayan 13 tweetlik bir ileti dizisinde Bitcoin ve merkeziyetsizlik tutkusunu dile getirdi. Dorsey bunun “Twitter için doğru karar” olduğunu iddia etmesine rağmen aynı zamanda tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini kabul etti.

Trump destekçileri Kongre binasına saldırmaya teşvik ettiği için 7 Ocakta Twitter Facebook Instagram YouTube ve diğer sosyal medya platformlarından yasaklandı. Olay beş kişinin ölümüyle sonuçlandı. Sosyal ağlar Trumpın fanatik taraftarlarını “şiddeti ve olayları daha fazla çığırından çıkarmak”  için kullanacağına dair endişelerini belirtti.

Dorsey bugün attığı tweetlerde daha derinlemesine bir açıklama yaparak kararın hafife alınmadığını ve bunun “gerçek ve önemli sonuçları” olacağını kabul ediyor. Bu karar bir şirket tarafından verilmiş olsa da “hükümetin erişimi kaldırmasına” çok benzediğini söyledi.

Bitcoinin Merkeziyetsizlik Modeli İyi Bir Örnek

Dorsey Twitterın bu kararının “özgür ve açık bir küresel interneti yok etmesini” istemediğini açıkladı ve Bitcoinin merkeziyetsizlik modelinin” gelecekte interneti kontrol ve denetleme konusunda daha iyi bir yol ve örnek olduğunu öne sürdü.

Bitcoin “İnternetin ne olmak istediğini ve zamanla daha fazlası olacağını” gösteriyor diyen Dorsey şunları ekledi:

“Bitcoine bu kadar tutkunun olmasının nedeni büyük ölçüde gösterdiği modelden kaynaklanıyor: herhangi bir kişi veya kuruluş tarafından kontrol edilmeyen veya etkilenmeyen temel bir internet teknolojisi.”

CEO ayrıca takipçilerine “sosyal medya için açık ve merkezi olmayan bir standart etrafında bir girişime fon sağladınını belirterek Twitterın merkezi olmayan bir geleceğe doğru aktif bir şekilde ilerlemeye çalıştığını hatırlattı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku