Olmak yada Olmamak: Şifrenin Ucundaki 240 Milyon Dolar için Son İki Hakkı Kaldı

0 1

Unutkanlık hepimizin sorunu olabilir. Teknolojinin hükmettiği bir dönemde bir sürü medya hesabımızın şifrelerini aklımızda tutmamız gerektiği dijital bir çağdayız. Şöyle düşünün: Şifrenizi doğru girmek için on hakkınız var ve siz sekiz kez hatalı giriş yaptınız. Son iki hakkınız kaldı…

Programcı Stefan Thomas için durum bu ancak unutulan o şifrenin ucunda  240 milyon dolar değerinde Bitcoin var. Thomasın cüzdanının şifresini doğru tahmin etmesi için son iki hakkı kaldı. 

New York Timesın duyurduğu haber bütün dünyanın ilgisini çekti ve eski Facebook güvenlik başkanı Alex Stamos 240 Milyon doların yüzde 10u karşılığında Thomasa yardım teklif etti.

Birkaç Dolar

Almanya doğumlu olan ve San Franciscoda yaşayan Thomas on yıldan daha uzun bir süre önce kripto para biriminin nasıl çalıştığını açıklayan bir video çekti ve ödeme olarak  kendisine 7.002 Bitcoin verildi.

O zamanlar BTC fiyatı 4 dolardı.Thomas Bitcoinlerini sabit diskteki bir IronKey dijital cüzdanında sakladı. Thomas şifreyi bir kağıda yazdı ve daha sonra bu kağıdı kaybetti. 

Şifre Sistemi

10 başarısız denemeden sonra parola kendini şifreleyerek cüzdana erişimi imkansız hale getirir. O dönemde BTCnin o kadar da değerli olmamasından ötürü belli ki Thomas coinlerini çok da umursamadı 

Thomas New York Timesa şunları söyledi: “Kendi bankanız olma fikri güzel. Kendi bankanızın olmasının nedeni bankaların yaptığı gereksiz ve masraflı işlerle uğraşmak istemememizdir. Ama kendi hesabınıza girememe riski de var”

Yardım Teklifi

Şu anda Stanford İnternet Gözlemevinde profesör olan Bay Stamos Thomasa tweet attı ve şöyle bir teklifte bulundu: “220 milyon dolar değerindeki kilitli Bitcoin için 10 şifre tahmininde bulunmanız riskli ve yanlış bir yaklaşım onun yerine 20 IronKey satın alıp bir yan kanal bulmak veya kapağını açmak daha mantıklı. Altı ayda halledilebilir. Bu yüzden profesyonellere danışın.” 

“240 milyon doların yüzde 10u karşılığında bunu yapabilirim.”

“Beni ara.”

Diğer Örnekler

Thomas servetinden mahrum bırakılan ilk potansiyel Bitcoin milyoneri olmayacak.

Şu anda kripto para birimi veri şirketi Chainanalysise göre yaklaşık 140 milyar dolar değerinde Bitcoin kayboldu veya erişilemeyen cüzdanlarda.

Ve dijital para birimini kurtarmaya yardımcı olan işletmeler her gün yardım için kendilerine koşan insanlarla dolu.

Daha önce New York Times bir meslektaşının cüzdanındaki özel anahtarları içeren bir dizüstü bilgisayarına yeniden format attığı için yaklaşık 800 Bitcoin kaybeden bir girişimcinin haberini yapmıştı.

 2013te Galli bir adam 7.500 Bitcoin içeren bir bilgisayar sabit diskini çöpe attıktan sonra o çöplüğü çaresizce didik didik armıştı. O zamanlar 4 milyon sterlinden fazla değere sahip olan Bitcoinler şimdi 250 milyon sterlinin üzerinde bir değeri var.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku