Türkler en çok hangi kripto parayı alıyor?

0 12

 Yayımlanan yeni bir anket Türkler’in önceki raporlarda belirtildiğinin aksine çok da fazla Bitcoin işlemi yapmadığını ve kripto para birimleri kullanmadıklarını ortaya koyuyor.

 COVID-19 salgını zirvesinde Türkiyenin 12 şehrinde 6 binden fazla video görüşmesi yapıldı. Ortaya çıkan sonuçlar Türk kripto ekosistemiyle ilgili büyük bir efsaneyi çürüttü.

Türkiye nüfusunun beşte birinin kripto para birimini kullandığını veya sahip olduğunu iddia eden önceki bir rapor birçok küresel kripto yatırımcılarının dikkatini çekti.

Statistanın her ülkede 1.000 katılımcı ile online anketler yoluyla 2019un ilk yarısında 18 ülkede gerçekleştirildiği küresel çapta yapılan anket Türkiyeyi kripto’yu benimseme ve kullanmada küresel bir lider olarak taçlandırdı.

23 Temmuzda yayınlanan Paribunun yeni anket Türk halkı arasında kripto kullanımının aslında yüzde 1den az olduğunu iddia etti. Çıkan bu sonuç önceki küresel raporlarla keskin bir tezat oluşturuyor. Anketin kendisi Akademetre Araştırma Şirketi tarafından Paribu adına yapıldı ve sonuçlar Kripto Para Farkındalığı ve Algı Araştırması raporunda kamuoyuna açıklandı.

Altı kişiden beşi Bitcoini hiç duymadı

Raporda 6 bin 253 katılımcıdan sadece 44ünün bir şekilde işlem gören kripto para birimi olduğu belirtiliyor. Başka bir deyişle Türklerin sadece yüzde 07si kripto işlemi yapıyor.  Katılımcıların yaklaşık yüzde 84ü kripto para Bitcoini (BTC) hiç duymadıkları belirtildi..

Türk kullanıcılar kriptoyu bir yatırım ve ticaret yolu olarak görüyor

Ankete katılan 300 kripto kullanıcısının yüzde 34ü kripto paraya güvendiklerini ifade etti. Ayrıca insanların dijital kanallar aracılığıyla kripto hakkında bilgi aradıklarını bu kanallar arasında internet (% 33.3) ve sosyal medyanın (% 17.7) olduğu açıklandı.

Memnuniyet oranı yüksek

Kripto çoğunlukla bir yatırım veya ticaret aracı olarak kullanılıyor ve her üç katılımcıdan biri kripto para birimlerini para aktarma yöntemi olarak kullanıyor. Nasıl kullanılırsa kullanılsın kripto Türk  yatırımcılar  arasında yüzde 727 ile yüksek bir memnuniyet oranına sahip.

Bitcoin lider

Türk kripto kullanıcılarının ilk  tercihi yüzde 68’lik oranla Bitcoin.  BTCyi sırasıyla Eter (ETH) yüzde 14.7 ve Bitcoin Cash (BCH) yüzde  9.7 ile takip ediyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku