Türkiye’nin iki devinden Blockchain atılımı

0 4

Blockchain teknolojisi ile ilk pilot ticaret finansmanı işlemlerini gerçekleştiren Türkiye İş Bankası bu teknolojiyi kullanarak ödemeleri garanti eden ilk Türk bankası olduğunu bildirdi.

İşlem; İş Bankası Şişecam Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında yapılırken işlem için Marco Polo platformu kullanıldı.

Bankadan yapılan açıklamada işlemin 27 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirildiği kaydedilirken “Dış ticaret işlemlerine ve finansmanına odaklanan bir işbirliği ağı olan Marco Polo platformunun sunduğu Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) sayesinde; dış ticaret işlemleri daha kolay ve sorunsuz bir şekilde finanse edilebilir. Şirketler işlem hakkında tekrar tekrar veri girmeden işlemlerini güvenli şeffaf ve korumalı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Marco Polo tarafından kullanılan Corda teknolojisi sayesinde tarafların bilgileri herkese dağıtılmaz. Özel gizlilik finans dünyasına ancak uygun ve gerekli görülen taraflara ve bankalara iletilerek sağlanıyor” denildi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku