Türkiye de Kripto Paralarla İlgili Şikayetler Aldı Başını Gidiyor

0 1

Kripto paralar son zamanlarda büyün dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Özellikle Bitcoin’e yapılan yatırımlar ve medyanın yakın ilgisi tüketicilerin kripto paraları daha yakından takip etmelerine olanak sağladı.

58 bin dolara kadar çıkıp daha sonra yüksek volatilite nedeniyle çakılan lider kripto para birimi ilgili şikayetlerde de adeta patlama yaşandı. Online şikayet platformu Şikayetvar son zamanalrın en çok konuşulan konularının başında gelen kripto para borsasını ve dijital paraları inceleyerek en çok şikayet edilen konulardan bir derleme yaptı.

2 aylık Şikayetler Önceki Yılların Toplamını Aştı

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülkeler arasında yüzde 16 ile dünyada 4üncü Avrupa’da ise ilk sırada yer alıyor. Dijital yatırımlara yönelik çılgın eğilim doğal olarak konuyla ilgili şikayet artışını da zirveye taşımış görünüyor. Şikayetvar verilerine göre kripto-sanal-dijital para borsasıyla ilgili 2018’de 2 bin 40 2019’da 734 2020’de 7 bin 425 şikayet geldi.

Bitcoin ilgili 2019 -2020 verilerini karşılaştıran Şikayetvar’a göre kripto-sanal-dijital para borsasıyla ilgili şikayet artış oranı yüzde 912 oldu. Kripto paralarla ilgili 2020’de en çok şikayet edilen ay nisan olurken 2021’in ikinci ve beşinci haftasında şikayetler zirve yaptı.

Yıllık Artış Yüzde 8 Bin 619

2021’in şubat ayıyla 2020’nin aynı dönemi mukayese edildiğine kripto parayla ilgili şikayet artış oranı yüzde 8 bin 619’a yükseldi. Verilere göre Bitcoine dair geçen yıl haftada ortalama 139 şikayet  gelirken 2021’de haftalık ortalama şikayet sayısı 1056’lara yükseldi.

2020 Şubat ayı verileriyle 2021 Şubat verileri karşılaştırıldığındaysa sektöre olan ilginin tavan yaptığına ve artan şikayet sayısının yükselişine şahit oluyoruz. 2020’nin Şubat ayında kripto parayla ilgili toplam 109 şikayet gelirken 2021 Şubat ayında bu sayının 9 bin 500’lere kadar yükseldiğini gözlemliyoruz.

Yatırımcılar Kripto Paralarla İlgili En Çok Nelerden Şikayet Ediyor?

Kripto para yükselince satım yapmaya düşünce alım yapmaya firmaların engel olması

Transfer işlemlerinin yavaş olması paranın hesaba geçmemesi

Üye temsilcilerinin yatırım yapana kadar fazla ilgili davranıp zarara uğrayınca cevap vermemesi

Hesap kapatma işleminin yapılamaması

Sisteme giriş yapılamaması

Hesabın firma tarafından sıfırlanması

 Şikayetlerden Bazıları Şöyle:

– “Aynı gün yaptığım alış-satış işlemlerinden yüksek komisyon ücretleri alındı. Aynı kripto para birimiyle aynı gün içinde aynı tutarda alış-satış işlemi yapıyorum. Bir işlemden 4 lira alırken diğerinden 8 lira komisyon kesiyor. Kafasına göre farklı farklı kesintiler yapılmış.”

Mail ile çalışan destek ekibi mi olur?

– “Kripto paramı başka hesaba aktarmak istiyorum cüzdan adresi yanlış diyor. Hangi coin’de denersem deneyim hep aynı hata. Destek ekibi zaten yok. Kripto para piyasasında mail ile çalışan destek ekibi mi olur?”

– “Para çekim işlemim sırasında telefonuma onay kodu gelmiyor. Dolayısıyla para çekme işlemimi gerçekleştiremiyorum. Mail yazarak sorunumu ifade ettim ancak geri dönüş alamadım.”

 Para çekmedeki gecikme insanı korkutuyor

– “Kripto para alım satım uygulamasından para çek komutu verdim acil paraya ihtiyacım var ama işlem onaylanmıyor. Para yatırırken maksimum 2 dakikada işlem gerçekleşirken para çekmede böyle problem olmamalı hem güven sarsıyor hem insan korkuyor.”

– “Çektiğim kripto param onaylandı olarak gözükmesine rağmen param hala yatmadı. Saatlerdir bekliyorum. Param nereye gitti nasıl bir uygulama desteğe yazdım hala cevap yok hak mı yiyorsunuz anlamadım. Alırken hemen alıyorsunuz verirken niye vermiyorsunuz?”

Kripto paramı satamıyorum

– “Uygulamadan belli bir miktar kripto para aldım. Ancak aldığım kripto paranın üstünde hiçbir emir/engel vesaire olmamasına rağmen satamıyorum.”

Borsa yükselince sistemi kapatıyorlar

– “Borsanın yükseldiği anda sistemlerini kapatıp işlem yapılmasını izin vermeyen firma beni çok büyük zarara uğrattı. Lütfen artık biri bunlara bir dur desin. Ben ve benim gibi birçok insan mağdur olduk.”

– “Ne zaman kripto para piyasası hareketlense sistemi hemen kapatıyorsunuz. Orada tüketicilerin binlerce TL parasını riske atıyorlar. Bu sistemi kapatmaya katiyen hakkınız yok.”

– “Yüklenen coinin en tepesindeyken site erişime engellenerek müdahale etmemiz engelliyor. Burada usulsüzlük açık. Konuyla ilgili desteğinizi bekliyorum.”

10 bin dolarlık yatırımım görünmüyor

– “Hesabımdaki hiçbir kripto para gözükmüyor hiçbir şekilde iletişime geçemedim. 10 bin dolarlık yatırımım vardı. Hiçbir şey gözükmüyor bunun sebebi nedir? Bu kadar sağlam bir sitede ilk defa böyle bir sorun yaşıyorum.”

– “Kripto para alım satımı yapıyorum. Kaç defa denedim ve gözlemledim. Ben kripto parayı almadan önce hızlı hızlı artıyor ama ne tesadüftür ki her alımdan sonra bu yükselmeler duruyor ya da hızlıca düşüyor. Bunun tesadüf olmadığını düşünüyorum

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku