Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Beklenen Faiz Kararını Açıkladı!

0 24

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıkladı. Merkezi Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre faiz oranı %19’a yükseltidi.

Piyasaların merakla beklediği TCMB toplantısı sonra erdi ve toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre politika faiz oranı artırıldı. Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan artırılmasıyla, faiz oranı yüzde 17 seviyesinden yüzde 19’a çıkarılmış oldu.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada enflasyon beklentilerini de dile getirdi ve açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Kurulumuz enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerinde oluşturduğu yukarı yönlü riskleri dikkate alarak, önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. 2021 yılsonu tahmini dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler belirene kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet daha sürdürülecektir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku